MK-801 ile şizofreni modeli oluşturulan erkek ve dişi sıçanlarda, egzersizin davranış ve kognitif fonksiyonlara etkisi
The effect of exercise on behavior and cognitive functions in male and female rats made by mk-801 with schizophrenia model
  1. Tez No: 614771
  2. Yazar: DUYGU ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN GÖLGELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada MK-801 (Dizocilpine) ile şizofreni modeli oluşturulan erkek ve dişi sıçanlarda egzersiz uygulamasının davranış ve kognitif fonksiyonlar(öğrenme ve bellek) üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Wistar/Albino türü erkek ve dişi 8 haftalık toplam 64 adet sıçan6 gruba ayrıldı. Kontrolgruplarına serum fizyolojik (0,5 ml) intraperitonal ( i.p), şizofreni gruplarına MK-801 0,5mg/kg dozunda (i.p) günde tek doz, 5 gün uygulandı. Egzersizle birlikte şizofreni (egzersiz+şizofreni) gruplarına 15 gün her gün 15 dk yüzme egzersiz uygulandı (MK-801 uygulaması öncesi 10 gün ve MK-801 uygulaması olan 5 gün). MK-801 enjeksiyonundan 5 gün sonra davranış testlerine (açık alan düzeneğinde çizgi geçme ve şahlanma, von Frey flamentleri ile pençe çekme, yükseltilmiş T-Labirent anksiyete ve panik davranış, ön uyaran aracılı inhibisyon testinde irkilme refleksi)ve kognitif testlere (Y-labirent düzeneği) başlandı, dopamin ve seratonin düzeyleri tayin edildi. MK-801, erkek ve dişi sıçanlarda lokomotor aktivite ve keşif davranışını, von Frey testinde ağrı eşiğini ve dişi sıçanlarda seratonin seviyesini azaltırken (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of exercise application on behavior and cognitive functions (learning and memory) in male and female rats with schizophrenia model with MK-801 (Dizocilpine).Wistar / Albino type male and female 8 weeks total 64 rats were divided into 6 groups.The saline (0.5 ml) was administered intraperitoneally (i.p) to the control groups, and the MK-801 was administered to the schizophrenia groups at a dose of 0.5 mg / kg (i.p) daily for 5 days.With exercise, schizophrenia (exercise + schizophrenia) groups were given 15 minutes of swimming training each day for 15 min each day (10 days before MK-801 application and 5 days with MK-801 application).5 days after the injection of MK-801 to behavioral tests (vestibule and voiding in the open field arrangement, claw pull with von Frey flaments, raised T-Labyrinth anxiety and panic behavior, startle reflex in pre-stimulus-mediated inhibition test) and cognitive tests (Y-maze mechanism) dopamine and serotonin levels were determined.MK-801 reduced locomotor activity and exploration behavior in male and female rats, pain threshold in von Frey test and serotonin level in female rats (p 0.05).Exercise + schizophrenia group increased exercise and decreased serotonin levels in female rats (p