İlköğretim müfettişlerinin denetimdeki kişilik özelliklerine uygun davranışları ve öğretmenlerin onlardan bekledikleri davranışlar
- Tez No: 61487
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ÜRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
BOLUM V ÖZET, SONUÇ ve ÖNERİLER ÖZET Türk Milli Eğitim Sisteminin, kontrol ve denetim alt sisteminin elemanları olup Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Milli Eğitim Müdürlüklerinde kurulu İlköğretim Müfettişleri Kurulu Başkanlığında görevli İlköğretim Müfettişlerinin, denetim süreci içinde sergiledikleri davranış biçimlerinden hangilerini sergilediklerinin öğretmenlerce belirlenmesi ve öğretmenlerin İlköğretim Müfettişlerinden denetim süreci içinde hangi davranışları görmek istediklerini belirlemek için bu araştırma yapılmıştır. Araştırmada Konya ili evren olarak alınmış, Konya ili Meram ilçesi merkezinde bulunan ilköğretim okulu öğretmenleri örneklem olarak alınmış ve anketlerle bilgiler toplandı. Anketlerle toplanan bilgilerin istatistiki analizleri yapılmıştır. Araştırmaya katılan Sınıf ve Branş öğretmenlerinin cevaplan hakkında manidar ilişkilerin olup olmadığı Chi-square (x^) yöntemiyle test edilmiş olup, manidarlığin derecesini (a) belirlemede 0.05 güven düzeyi kabul edilmiştir. Bunun yanında elde edilen bilgilerin yorumlanmasında frekans ve yüzde sonuçlan da kullanılmıştır. Teknolojik ve toplumsal gelişmeler en hızlı şekliyle devam etmektedir. Bu tür gelişmelerin ana kaynağı olan eğitim sistemi de kendisine gelişen ve değişen çağa ve onun gereklerine ayak uydurmak zorundadır. Buna karşılık olarak denetim sistemi ve onun elemanları olan Müfettişler de bu değişim ve gelişimden yararlanarak ve de ona uygun davranarak kendisini yenilemek zorundadır. Artık, denetim sistemi, örgütlerde karşılaşılan yasa dışı işlemleri ve davranışları inceleme ve rapor etme işinden uzak olarak algılanmaktadır. 75Teftiş edenlerin edilenlere karşı kişisel tavrı ve davranışları örgütteki etkileşimi ve iletişimi etkilemektedir. Bu duruma uygun olarak oluşan örgüt iklimi örgütün verimliliğine doğrudan yön vermektedir. İnsan ilişkilerinde uyulması gereken ilke ve kurallar, örgütlerin türüne göre değişmekte olup evrensel olanları da vardır. Her insanın birbirlerinden farklı özelliklere sahip olduğunun bilinmesi insanların sevgi ve saygıya layık olduğunun bilinmesi, insanlara güvenilmesinin gerektiği, insanlara dostça, hukuk ve adaletle yaklaşılmasının bilinmesi ve bu kurallara uygun davranışın sergilenmesi ilköğretim Müfettişleri içinde evrensel kurallardır. Yapılan bu araştırmayla İlköğretim Müfettişlerinin denetim süreci içinde gösterdikleri davranış biçimlerinin neler olduğunun öğretmenlerce tesbit edilmesi istenmiştir. Öğretmenler İlköğretim Müfettişlerinden denetim sürecinde sırayla: Önyargılı, eleştirici, sabit fikirli, kuralcı, resmi, güvenmeyen, kibirli, aksi ve katı davranışlar sergilediklerini belirtmişlerdir. Sınıf ve Branş öğretmenleri açısından ayrı ayrı değerlendirilmesi yapıldığında her iki grubun da hemen hemen birbirine yakın oranda bu davranışları gözlediklerini belirtmişlerdir. Sınıf ve branş öğretmenlerinin kadın ve erkek olmaları belirlenen davranışların tercih sırasını ve derecesini etkilememiştir. Yapılan bu araştırmayla, İlköğretim Müfettişlerinden denetim sürecinde davranış biçimlerinden hangilerini görmek istediklerinin öğretmenlerce belirlenmesi istenmiştir. 76Öğretmenler İlköğretim Müfettişlerinden sırasıyla Adil, Anlayışlı, Saygılı, Gerçekçi, Doğal, Güven verici, Açık sözlü, Dürüst, Hoş görülü ve geliştirici davranışlar görmek istediklerini belirtmişlerdir. Sınıf ve Branş öğretmenleri açısından ayrı ayrı değerlendirilmesi yapıldığında, her İM grubunda hemen hemen birbirine yakın olarak bu davranışları görmek istediklerini belirttikleri görülmüştür. Sınıf ve branş öğretmenlerinin kadın ve erkek olmaları görülmesi istenen davranışların tercih sırası ve derecesini etkilememiştir. 77
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research was performed to help teachers to perceive the manners of primary education inspectors during the inspection, and define the attidues which they expect from them. The City of Konya was taken as a base and primary school teachers in Meram County of Konya were taken as samples and the data were collected by inquiries. These data have been analized statistically. It was tested by the method of Chi-square (x2) to decide if there were meaningful relations about the answers of the class and brach teachers. The ratio of safety is accepted as 0.05 for defining the degree of being meaningful (a). Also the results of frequency and percentage have been used to interpret the gained data. To how individuals have different characters and tknow that every human being deserve love and respect and it is necessary to trust people and to approach to people with justice and law and behaving accodingly to these rules all are the universal rules for primary education inspectors also. In this research the teachers were wanted to define which attitudes were shown by inspectors during the inspection process. The teachers have pointed out that, the primary education inspectors have shown; prejudical, critizing, fixed minded, opressive, formal, trustless, conceited, bad tempered and severe behaviors. When it was considered separately for class and branch teachers, it was seen that they have nearly same impression.Being male or female of class branch teachers didn't effect the preference order and degree of the defined attitudes. In this research, teachers were wanted to define the attitudes of inspectors which they want to see during the inspection process. Teachers have pointed out that they want to see; fair, sensible, respectful, realistic, natural, trustworthy, cunning, honest, tolerant, and supportive behaviors. When it was considered separately for class and branch teachers both group wanted to see nearly same behaviors. Being male or female of class and branch teachers didn't effect the preference order and degree of the attitudes which they want to see.