Travmaya bağlı olmayan baş-boyun ağrıları ile acil servise başvuran hastaların tedavisinde acetaminofen etkinliğinin CYP2E1 gen polimorfizmi ile ilişkisi
The relationship between acetaminophene efficacy and CYP2E1 gene polymorphism in the treatment of patients admitted emergency department with NON-trauma head-neck pains
- Tez No: 614898
- Danışmanlar: PROF. BÜLENT ERDUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genetik, İlk ve Acil Yardım, Genetics, Emergency and First Aid
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Acil servise başvuran hastaların bir bölümü travmaya bağlı olmayan baş-boyun ağrısı nedeniyle akut ya da kronik yakınması olan hastalardır. Ağrıyı fizyopatolojisine (nosiseptif veya nöropatik ağrı), etyolojisine (postoperatif ağrı veya kanser ağrısı) veya etkilediği yere göre (baş ağrısı, bel ağrısı, karın ağrısı) sınıflandırmak olasıdır. Çalışmamızın amacı, asetaminofen etkinliğinin CYP2E1 gen polimorfizmi ile ilişkisini değerlendirmektir. Bu sonuçlar, ulusal toplum sağlığı stratejilerinin planlanması için ilaçların metabolizmasıyla ilgili genetik biyolojik belirteçlerin dağılımını anlamanın ihtiyacını desteklemektedir. Bu çalışma Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servis Anabilim Dalı'nda acil servisimize travmaya bağlı olmayan baş ve boyun ağrısı şikayetiyle başvuran 200 hasta ve kontrol grubu olarak ağrı şikayeti olmayan sağlıklı 100 kişi ile yapıldı. Her hastaya intravenöz yoldan 1000 mg parasetamol (Parol) uygulandı. Hastaların 0-15-30-60.dk VAS ağrı skorları kaydedildi. Sosyodemografik özellikler, fizyolojik özellikler (SPO2, kan basıncı, vb.). kayıt altına alındı. Parasetamol, etkinliğini başlangıçtan itibaren tüm zaman aralıklarında göstermektedir. Hastaların başlangıçtaki VAS değerleri ortalama 8.14'dür. Parasetamol uygulandıktan 15 dakika sonra hastaların VAS değer ortalamaları 5,89'a, 30. dakikada 4.57'ye ve 60. dakikada ise 4.06' ya düşmüştür. 1A/1A genotipine sahip hastalarda VAS değişimi bazalda 7.74 iken 15. dakikada 4.28'e, 30. dakikada 2.25, 60. dakikada 1.42'e düşmüştür. 1A/5B genine sahip hastalarda VAS değişimi bazalda 8.61 iken 15. dakikada 7.86'ya düşmüş ve sonraki zaman aralıklarında düşüş daha yavaş gerçekleşmiştir. 1A/6 genine sahip hastalarda VAS değişimi bazalda 8.60 iken 15. dakikada 7.80'e düşmüş ve sonraki zaman aralıklarında düşüş daha yavaş gerçekleşmiştir. 1A/7B gen kombinasyonuna sahip hastaların VAS değişimleri zaman aralıklarına göre farklılık göstermemiştir (p>0.05). CYP2E1 1A/6 ve CYP2E1 1A/5B genotipleri hastaların 105 hastada aynı anda bulunmaktadır. Sonuç olarak parasetamolün baş ve boyun ağrısına etkisinin CYP2E1 polimorfizmi ile ilişkisini göstermeyi hedeflediğimiz bu çalışmada farklı genotiplerde ilaca yanıtın değiştiğini saptadık. Parasetamolün genetik polimorfizm ile ilişkisi bu çalışmada gösterilmektedir. Çalışmamızda VAS skorundaki düşüşün hastaların yaşı, cinsiyeti gibi faktörlerden etkilenmediği gösterilmiştir. Travmaya bağlı olmayan baş-boyun ağrılı grupda CYP2E1 *1A/*1A genotipinin kontrol grubuna göre anlamlı olarak fazla saptanması ise dikkat çeken başka bir bulgudur.
Özet (Çeviri)
Some of the patients, who are admitted to the emergency department, are acute or chronic complaints of head and neck pain that are not related to trauma. the pain may be classified according to its physiopathology (nociceptive or neuropathic pain), etiology (postoperative pain or cancer pain) or the place it affects (headache, low back pain, abdominal pain). The aim of this study is to evaluate the relationship between acetaminophen activity and CYP2E1 gene polymorphism. These results support the need to understand the distribution of genetic biological markers related to the metabolism of drugs for the planning of national community health strategies. This study was conducted with 200 patients who applied to with non-traumatic head and neck pain and 100 healthy controls group without pain at the emergency department of Pamukkale University Faculty of Medicine Emergency Department. Each patient received 1000 mg paracetamol (Parol) intravenously. VAS pain scores of the patients were recorded in the 0-15-30-60th min. Sociodemographic characteristics, physiological characteristics (SPO2, blood pressure, etc.) were recorded. Paracetamol shows its effectiveness at all time intervals from the beginning. The average of the initial VAS values of the patients were 8.14. The average of the VAS value of the patients decreased to 5.89 at 15th minute, 4.57 at 30th minute and 4.06 at 60th minute after paracetamol administration. The VAS change in patients with 1A / 1A genotype decreased from 7.74 to 4.28 at 15th minute, to 2.25 at 30th minute and to 1.42 at 60th minute. The VAS change in patients with the 1A / 5B gene decreased from 8.61 to 7.86 in the 15th minute and decreased more slowly over time periods. The VAS change in patients with the 1A / 6 gene decreased from 8.60 to 7.80 at 15th minute and decreased more slowly over time periods. The VAS changes of patients with 1A / 7B gene combination did not differ at the time intervals (p> 0.05). CYP2E1 1A / 6 and CYP2E1 1A / 5B genotypes are present in 105 patients at the same time. In conclusion, we aimed to demonstrate the effect of paracetamol on head and neck pain with CYP2E1 polymorphism. In this study, we found that the response to the drug in different genotypes changed. In our study, it was shown that the decrease in VAS score was not affected by factors such as age, gender. CYP2E1 * 1A / * 1A genotype was significantly higher in the non-traumatic head and neck pain group compared to the control group.