Ceza Hukukunda akıl hastalığı ve akıl hastalarının yargılanması
Mental disordement in Criminal Law and judgement of mental disordered people
  1. Tez No: 61493
  2. Yazar: SEVİL YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CUMHUR ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Ceza hukukunda akıl hastalığı ceza sorumluluğunu ortadan kaldıran veya önemli derecede azaltan sebeplerden sayılmaktadır. Akıl hastalığı ceza sorumluluğunun unsurlarından snad yeteneğini ve dolayısıyla kusuru ortadan kaldırmaktadır. Bu nedenlerden dolayı suç işleyen akıl hastalarının ceza sorumlulukları yoktur. Akıl hastası uğradığı hastalık yüzünden olayları tam olarak temyiz etme kabiliyetine sahip olmadığı gibi, bulunduğu girişimlerin manasını ve sonuçlarını tam olarak sezemez. Böyle bir kimsenin mutlaka tedavi olması gereklidir. Türk Ceza Kanununda tam akıl hastaları için muhafaza ve tedavi altına alma şeklinde bir emniyet tedbîri düzenlenmiştir. Suç işlediği anda akıl hastası olan ve psikiyatristler tarafından tam akıl hastası olduğu bildirilen suçlular hakkında bir hastaneye yatırılıp tedavi altına ılınmasına karar verilmektedir. Suçlu iyileşinceye kadar hastanede kalmaktadır. Kısmi akıl hastaları denilen bir grup akıl hastası ise, suç işledikleri anda ceza sorumluluğu sınırlı çalmaktadır. Bunlar hakkında verilen hüküm belli oranlarda indirilmektedir. Kısmi akıl hastaları için uygulanması gereken çözüm bunların da tedavisi şeklinde emniyet tedbirine tabi utulmasıdır. Suçlunun ceza sorumluluğu veya azaltılmış ceza sorumluluğu psikiyatristin vereceği rapora dayalı olarak saptanmaktadır. Çoğu zaman ne uzman doktor ne de hakim tatminkar bir cevap bulmaktan yoksundurlar. Akıl hastası olmayan kişiler dahi, yargılama esnasında o anda bilinçli ve şuurlu olmadıklarını beyan ederler. Suç işlendiği zaman akıl hastası olmak ceza almamayı gerektirir. Bu cüzden her suçlu hukukun koruması altına girmek ister. Böyle bir durumda akıl hastalığının tesbitinde psikiyatristlere önemli işler düşmektedir.
Özet (Çeviri)
Mental disordement is an important factor to reduce the criminal responsibility of the lental disordered people in criminal law. Being mental desordement removes their case esponsibility. As a result of this, any mentol diserdered people who does crime are not esponsible for criminal law. The people who show mental diserderement do not differentiate their behavior and esponsibility and they do not understand what is the mean of their behavior and their results. In the Turkish Criminal Law, the people who are completely mental disordered are bsulately under conversation and they must be under the completely mentaly treatment. For the eople who are mental disordered, the law make a decision of their treatment at the hospital /hen they cause a crime. So that, the criminal is treated until completely cured. If the mental lisodered make a crime, their responsibility are to be limited. The punishment for this kind of ieople who are partially disordered should be under treatment until completely cured. The responsibility or the reduced responsibility of the criminal are determined by the lecison of the psychrician. But neither the doctor nor the judge are mostly to be far from atisfiction. Even the people who are not mental disordered are claim their mentality during their udgement. To be mental disordered when they make a crime should not to be resulted by the lunishment. So that, every criminal wishes to be under the conservation of the criminal law. In his kind of cases, the psychrician should determine carefully about their disordement.