Türk Ceza Hukukunda akıl hastalığı ve kusur yeteneğine etkisi
Mental illness and its effect on criminal liability in the Turkish Criminal Law
  1. Tez No: 263401
  2. Yazar: GÜNER HANDE ULUTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TİMUR DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Akıl hastalıkları ile suçluluk arasındaki ilişki, geçmişten günümüze hem tıp hem de hukuk bilimlerini ilgilendiren bir konu olmuştur. Belirli akıl hastalıklarının, belirli suç tiplerinin işlenmesini tetiklemesi gibi durumlar söz konusu olabilmekte ise de, akıl hastalığının tek başına bir suç işleme sebebi olarak kabul edilmesi mümkün değildir. Ayrıca, suç işleyen kişiler arasında akıl hastalarının oranı, sanıldığı kadar yüksek de değildir. Tezimizde, akıl hastalığının kusur yeteneğine etkisi ana tartışma noktası olarak belirlenmiştir. Bunun yanı sıra, kusur yeteneği, kusurluluk, ceza sorumluluğu gibi kavramlar ve akıl hastalığının bunlarla olan ilişkisi; adli psikiyatri açısından önem arz eden birtakım akıl hastalıkları; akıl hastaları hakkında bilirkişilik, akıl hastası suçluların yargılanması, akıl hastası suçlular hakkında verilecek hüküm ve akıl hastalarına uygulanacak güvenlik tedbirleri gibi konulara da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The relationship between mental illnesses and criminality has always been a matter of both medicine and law. Although it is known that some specific kinds of mental illnesses have an effect on committing some specific kinds of crimes; it is not possible to accept mental illness as the only reason to commit a crime. Also, the percentage of mentally ill people among the criminals is not as high as we think. In our study, the effect of mental illness on criminal liability is chosen as the main point of discussion. Other than this, subjects such as some kinds of mental illnesses, criminal liability, mens rea, expertise on mental illness, trying of the mentally ill criminals, the verdict given for mentally ill criminals, the security measures taken for mentally ill criminals are examined, too.