Adoption of technological service innovation in the retail sector
Perakende sektöründe teknolojik hizmet inovasyonun benimsenmesi
  1. Tez No: 615025
  2. Yazar: ÖZGE DÜZENLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU FELEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Teknolojinin sürekli ve artan hızı doğrudan insan davranışını etkilemektedir. İnsan doğası gereği bazı yenilikleri ve değişikleri olduğu gibi kabul eder, bazıları ise onları kabul etmeye direnir. Teknolojik yeniliklerin müşteriler üzerindeki etkisini ve bu yeniliklere karşı müşterilerin bakış açılarını bilmeden perakende alanında teknolojiyi etkin bir şekilde kullanmak mümkün değildir. Bu nedenle teknolojik hizmet yenilikleri ile ilgili iş modellerinin başarıya ulaşması ve bu iş modellerinin sürdürülebilirliğinin sağlanması için müşterilerin bu yeniliği benimsemeleri büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, müşterilerin teknolojik hizmet yenilikçiliğini benimseme sürecinin karmaşık yapısını detaylı olarak incelemektir. Kapsamlı literatür çalışması ışığında Birleştirilmiş Teknoloji Kabul ve Kullanım Teorisi'nin (BTKKT2) kişisel yenilikçilik (PI) ile genişletilmiş formunun kullanılmasına karar verilmiştir. BTKKT2'nin genişletilmiş formu, büyük bir perakendecinin 28 mağazasında aktif olarak kullanılan“Mkolay”adlı teknolojik hizmet inovasyonu için geliştirilmiş ve test edilmiştir. Çevrimiçi anket yoluyla 217 katılımcıdan toplanan araştırma verileri PLS-SEM yöntemi kullanılarak Smart PLS 2.0 paket programı ile analiz edildi. Araştırma bulguları potansiyel kullanıcıların (müşterilerin) teknolojik hizmet inovasyonunu kullanma niyetinin performans beklentisinden (PE), çaba beklentisi (EE), sosyal etki (SI) ve kişisel yenilikçilik (PI) değişkenlerinden etkilendiğini göstermiştir (R2= 0,688). Bu kapsamda, uygulayıcıların sadece hangi teknolojik hizmet inovasyonuna yatırım yapacaklarına değil, aynı zamanda ilgili inovasyonun kullanıcılar tarafından benimsenmesini nasıl teşvik edeceklerine de odaklanmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The continuous and increasing speed of technology is directly affecting human behaviour. Human nature accepts some innovations and changes as they are, while resists to accept others. It is not possible to use technology effectively in the retail area without knowing the impact of technological innovations on the customers and the perspectives of customers against such innovations. For this reason, it is of enormous importance for customers to adopt this innovation to achieve success and ensure sustainability of the business models related to technological service innovations. The objective of this study is to investigate the complex structure of the adoption process of the technological service innovation by customers in detail. In light of the comprehensive literature study, The Unified Theory of Acceptance and Use of Technology (UTAUT2) model extended with personal innovativeness (PI) was decided to be used. The extended form of UTAUT2 model was developed and tested for a technological service innovation named“Mkolay”which is actively being used in 28 stores of a major retailer. Research data was collected from 217 participants via online questionnaire and analyzed with Smart PLS 2.0 program using PLS-SEM method. Research findings showed that the potential users' (customers) intention to use technological service innovation was influenced by performance expectations (PE), effort expectations (EE), social influence (SI) and personal innovativeness (PI) variables (R2 = 0.688). From that perspective, practitioners need to focus not only on which technological service innovation they will invest in, but also on how to encourage the adoption of the relevant innovation by users.