Türk ebru sanatı
Turkish marbling art
  1. Tez No: 61506
  2. Yazar: NURAY AKGÜL ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dekoratif Ürünler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
ÖZET Araştırmanın amacı, Konya Mevlânâ Müzesi İhtisas Kü tüphanesi, Konya Yusufağa Kütüphanesi ve İstanbul Süleymaniye Kütüphanesinde bulunan yazma eserler üzerindeki ebru örneklerinin bilimsel bir yöntemle ele alınarak incelenmesi ve belgelenmesidir. Konya Mevlânâ Müzesi İhtisas Kütüphanesi'nden 25 örnek, Konya Yusufağa Kütüphanesi'nden 14 örnek, İstanbul Süleymaniye Kütüphanesi'nden 21 örnek incelemeye alınmış ve toplam 60 örnek ile araştırma sınırlandırılmıştır. Ebru konusunda yapılan araştırmaların azlığı bu konuda kay nak sıkıntısına sebep olmaktadır. Bu konuda yapılacak olan her türlü araştırma, konuya ve genç araştırmacılara biraz daha ışık tutacağı, konunun önemli olduğu gereğini ortaya koymaktadır. Araştırmanın giriş bölümünde, konunun tanımı ve önemi, araştırmanın sının, amacı, izlenen yöntem, Türk-lslâm Kitap San'atları başlığı altında minyatür, tezhip, hat, cilt ve ebru san'atlarmdan kısaca bahsedilmiştir. İkinci bölümde, Ebrunun Özel likleri başlığı altında ebrunun tanımı, tarihçesi, çeşitleri, ebru ya pımında kullanılan araç ve gereçler, ebru yapımı ve dikkat edilecek noktalar, ebrunun günümüzdeki durumu ve kullan alanları, geçmişten günümüze ebru san'atkârlan ve ebrunun sınıflandırılması anlatılmaya çalışılmıştır. Örnekler bölümünde, ebru örneklerine ait tüm göz lenebilir bilgiler gözlem formlarına kaydedilmiş ve gözlenen bazı özel liklerin dağılımları yapılmış ve tablolara dökülmüştür. Araştırmanın son bölümünde elde edilen verilere göre genel bir sonuca varılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY The goal of the research is examining and documenting of marbling samples on handwritten works found in Specialization lib rary of Konya Mevlana Museum, Konya Yusufağa Library and Istanbul Süleymaniye Library with a Scientific method. 25 Samples from Specialization Library of Konya Mevlana Mu seum, 14 samples from Konya Yusufaga Library and 21 samples from Istanbul Süleymaniye Library have been examined and the research has been totally limited to 60 samples. The lack of research on marbling has caused source strait. Every sort of research which will be done shows the importance of the subject for it would more enlighten the young researchers and the matter. In the first part of the research, description and importance of the subject, the border, aim, and method of the research, miniature, manuscript iUumination, calligraphy, binding arts and marbling under the title of“Türk-îslam Book Arts”are shortly mentioned. In the second part; under the title of“Characteristics of Marbling”description, his tory and kinds of marbling, tools used in marbling production, ma nufacture of marbling and the paints tht are to be noticed, today's useage fields and position of marbling, marbling craftsmen and clas sification of marbling are tried to be explained. In examples port, all observable knowledges about marbling samples are registered in ob servation forms and characteristics of observed materials are dispersed and registered to the tables. In the last part of the research, it is tried to come to the general conclusion according to the datums.