Türk ebru sanatı tarihi yazımı
The historiography of the Turkish art of marbling
- Tez No: 1010183
- Danışmanlar: PROF. DR. HİCABİ GÜLGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk İslam Sanatları Tarihi Bilim Dalı
Özet
Türkiye'de ebru sanatına dair literatürü pek çok açıdan ele alan bu çalışma, üç ana bölümden müteşekkildir. Araştırmanın amacı doğrultusunda öncelikle Türkiye'de ebru sanatı üzerine hazırlanmış yayınlar tespit edilmiştir. Birinci bölümde, belirlenen kaynaklar kronolojik bir tasnif içerisinde ve genel yazım akışına uygun biçimde tanıtılmıştır. Literatürün genel çerçevesini ortaya koyan bu bölümün ardından ikinci bölümde, ebru sanatıyla ilgili metinlerin muhteva analizi yapılmıştır. Bu kapsamda, ebrunun tanımı ve etimolojisine ilişkin kaynaklarda yer bulan görüşler ele alınmış; ebru sanatının tarihsel arka planına ışık tutan ve bu yönüyle ebru sanatı tarihinde ön plana çıkan ebru sanatının menşei, ilk örnekleri, sanatçıları ve Avrupa'da ebru sanatı konuları üzerinde durulmuştur. Ayrıca yayınlarda aktarıldığı şekliyle ebrunun teknik, biçimsel ve işlevsel özellikleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise ebru sanatı literatürünün metodolojik yapısı analiz edilmiş, çalışmalarda kullanılan yöntemler değerlendirilmiştir. Bununla birlikte, ilgili yayınlarda ebru sanatına yönelik yaklaşımlar ile ebru tarihi yazımında tespit edilen problemler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, which examines the literature on the art of marbling (ebru) in Türkiye from various perspectives, consists of three main chapters. In line with the research objectives, publications concerning Turkish marbling art were first identified. In the first chapter, the identified sources are introduced within a chronological classification and in accordance with the general flow of the literature. Following this chapter, which presents the general framework of the literature, the second chapter provides a comprehensive content analysis of the texts related to the art of ebru. Within this scope, the views presented in the sources regarding the definition and etymology of ebru are examined; particular attention is given to its origins, its earliest examples, its prominent artists, as well as marbling in Europe—subjects that shed light on the historical background of the art of ebru and therefore occupy a prominent place in its historiography. Additionally, the technical, formal, and functional characteristics of ebru are examined as presented in these publications. The third chapter analyses the methodological structure of the literature on the art of ebru and evaluates the research methods employed in these studies. Furthermore, the approaches adopted toward the art of ebru in the relevant publications, as well as the problems identified in its historiography, are discussed.