Taşlıcalı Yahya Divanı Sözlüğü [bağlamlı dizin ve işlevsel sözlük]
Glossary of the Divan by Taşlıcalı Yahya [concordance and functional dictionary]
- Tez No: 615067
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET NUR DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1824
Özet
Bu çalışma, 16. yüzyıl Osmanlı şiirinin önde gelen isimlerinden Taşlıcalı Yahya'nın Divan'ını meydana getiren söz varlığının, alfabetik madde başlıkları altında kullanım sıklıklarıyla birlikte verildiği bağlamlı dizini temelinde, eş zamanlı bir yöntemle ve bağlam göz önüne alınarak anlamlandırıldığı işlevsel bir sözlüktür. Taşlıcalı Yahya şiirini günümüz okuyucu ve araştırmacılarına bir adım daha yaklaştırmayı, Taşlıcalı Yahya'nın bireysel üslubu üzerine gelecekte yapılacak çalışmalar için somut veriler sağlamayı ve Türkçenin tarihsel sözlüğüne mütevazı bir katkı sunmayı amaçlar.
Özet (Çeviri)
This study is a functional glossary of vocabulary in the Diwan by Tashlijali Yahya, who is one of the prominent names of 16th century Ottoman poetry, under the alphabetical headings with frequency of the occurence based on the contextual indexing, with a synchronic analysis and considering context. It aims to bring Tashlijali Yahya's poetry one step closer to today's readers and researchers and to provide concrete evidence for the work to be done on Yahya's individual style in future, and to provide a modest contribution to the historical dictionary of Turkish.