Badem kabuğu ve kayısı çekirdeği kabuğu kullanılarak sabit yataklı kolonda adsorpsiyon ile sulu çözeltilerden boyar madde giderimi
Dye removal from aqueous solutions by adsorption in fixed-bedcolumn using almond shell and apricot stone shell
  1. Tez No: 615220
  2. Yazar: AYGÜL ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, sulu çözeltiden Basic Blue 3'ü (BB3) uzaklaştırmak üzere iki tarımsal atık olan kayısı çekirdeği kabuğu ve badem kabuğunun adsorpsiyon kapasitesini araştırmak için sabit yataklı kolonda deneyler yapılmıştır. Deneysel çalışmalarda, yatak yüksekliği (1-2 cm), çözelti akış hızı (5-10 mL/dk) ve başlangıç boyar madde konsantrasyonu (10-30 mg/L) gibi deneysel parametrelerin etkileri incelenmiştir. Deneysel adsorpsiyon verilerine Thomas modeli, Yoon-Nelson modeli ve Adams-Bohart modeli gibi farklı modeller uygulanmıştır. Breakthrough eğrisinin başlangıç bölgesi incelenen tüm deney koşullarında Adams-Bohart modeli tarafından iyi tanımlanırken, breakthrough eğrisinin tam açıklaması Thomas modeli tarafından iyi tanımlanmıştır.Yatak derinliğinin breakthrough eğrileri üzerindeki etkisini araştırmak için yatak derinliği servis zamanı (BDST) modeli kullanılmıştır. Her iki adsorbent tarafından Basic Blue 3'ün adsorpsiyonunda, BDST modeli deneysel verilerle iyi bir uyum göstermiştir ve elde edilen korelasyon katsayılarının yüksek değerleri (R2
Özet (Çeviri)
In this study, fixed-bed column experiments were performed to investigate the adsorption potential of two agricultural wastes, Apricot Stone Shell and Almond Shell to remove Basic Blue 3 (BB3) from aqueous solution. In the experimental studies were examined the effects of experimental parameters such as bed height (1-2 cm), solution flow rate (5-10 mL/min) and initial dye concentration (10-30 mg/L). Different models such as Thomas model, Yoon-Nelson model and Adams-Bohart model were applied to the experimental adsorption data. The initial region of breakthrough curve was described by the Adams–Bohart model well at all experimental conditions studied while the full description of the breakthrough curve was described well by the Thomas model. Bed Depth Service Time (BDST) model was used to investigate the effect of bed depth on breakthrough curves. In the adsorption of Basic Blue 3 by both the sorbents, the BDST model fitted well with the experimental data, and the high values of correlation coefficients (R2