Akut postenfeksiyöz glomerülonefritli hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of patients with acute postinfectious glomerulonephritis
  1. Tez No: 615219
  2. Yazar: HACER YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UMUT SELDA BAYRAKCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Çocuk Sağlığı ve Has. Hematoloji Onkoloji Eğt. Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş: Enfeksiyon sonrası glomerülonefrit (PIGN) etkenleri arasında en yaygın olarak bilineni A grubu Beta Hemolitik Streptokok (GAS)'ın nefritojenik suşlarıdır; ancak son yıllarda non-streptokokkal etkenlerin sıklığı artmıştır ve PIGN'lilerin klinik bulguları da daha ağır seyretmektedir. Biz de çalışmamızda 2012-2015 ile 2016-2018 yılları arasında hastanemizde takip edilen hastaların demografik verileri, klinik bulguları, tetkik ve tedaviler ile prognozlarını ve etkenleri karşılaştırarak bu verilerde herhangi bir fark olup olmadığının gösterilmesini amaçlamaktayız. Metot: Ocak 2012 – Haziran 2018 tarihleri arasında SBÜ Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Nefroloji Poliklinik ve Servisinde değerlendirilen 1 ay-18 yaş aralığındaki makroskopik hematüri ile başvuran, ICD tanı kodunda hematüri ve/veya nefrit kodu bulunan hastaların dosyaları incelenerek izleminde akut post enfeksiyoz glomerulonefrit olduğuna karar verilmiş olan hastalar çalışmaya alındı. Demografik ve klinik özellikleri ile başvuru- taburculuk ve son başvuru anındaki laboratuvar parametreleri ve görüntüleme tetkiklerinin raporları kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların %61,9'u erkek, %38,1'i kızdır. Hastaların ortalama tanı yaşı 7,8±3,2 yıldır. Tanı anında en küçük hasta 3, en büyük hasta 17 yaşındadır. Tanı öncesinde ÜSYE öyküsü ilk gruptakilerin %54,2'sinde varken, ikinci gruptakilerin %73,5'inde vardır. Tanı anında ilk gruptaki hastaların %90,9'u hematüri, %45,5'i ödem, %11,4'ü oligüri ikinci gruptaki hastaların %81,8'i hematüri, %36,4'ü ödem, %9,1'i oligüri mevcuttur. Başvuru esnasında ilk gruptakilerin %45,8'inin fizik muayenesi normalken %12,5'inde hipertansiyon, %37,5'inde ödem, %10,4'ünde anormal akciğer bulgusu saptanmıştır. İkinci gruptakilerin ise %51,4'ünün fizik muayeneleri normalken %40'ında hipertansiyon, %34,3'ünde ödem, %2,9'unda anormal akciğer bulgusu saptanmıştır. İlk grupta boğaz kültürüne bakılanların 5 tanesinde, ikinci grupta ise 2 tanesinde GAS üremiştir. İlk grupta tanı anında 1 hastada EBV VCA Ig M pozitif, 1 hastada hem EBV VCA Ig M hem CMV Ig M pozitif saptanmıştır. İkinci grupta 1 hastada CMV Ig M, 1 hastada Rubella Ig M pozitif bulunmuştur. İlk gruptakilerin %72,3'ünün, ikinci gruptakilerin %88,9'unun tedavi için hastaneye yatışı yapılmış. İlk grupta 6 ve ikinci grupta 1 hastaya böbrek biyopsisi yapılmıştır ve hepsi APSGN ile uyumlu saptanmıştır. İlk grupta 2 hastanın diyaliz ihtiyacı olmuştur, ikinci grupta hiçbir hasta diyaliz tedavisine ihtiyaç duymamıştır. Sonuç: PIGN tanısı ve tedavisi uygun şekilde yapıldığı zaman prognozu iyi olan bir hastalıktır. Her iki gruptaki hastaların tamamında iyileşme gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Group A Beta Hemolytic Streptococcus (GAS) are the the most commonly known cause of post infectious glomerulonephritis (PIGN) , however, in recent years, the incidence of non-streptococcal agents has increased and the clinical signs are more severe. In this study, we compared the demographic data, clinical findings, investigations and treatments, prognosis and factors of the patients followed in our hospital between 2012-2015 and 2016-2018 years and we aim to show whether there is any difference in the data. Method: Patients were included in the study who presenting with macroscopic hematuria in the range of 1 month to 18 years of age, with hematuria and / or nephritis code in the ICD diagnosis code and were determined to have acute postinfectious or glomerulonephritis according to examination between January 2012 - June 2018, in the Department of Pediatric Nephrology and Outpatient Services of Children's Health and Diseases Hematology Oncology Training and Research Hospital. Demographic and clinical features were recorded and laboratory parameters and the results of imaging tests were recorded. Results: 61.9% of the patients were male and 38.1% were female. . The mean age at diagnosis was 7.8 ± 3.2 years. At the time of diagnosis, the smallest patient is 3 years and the oldest patient is 17 years old. The symptoms of URI were present in 54.2% of the first group, while in the second group 73.5% were present before diagnosis. At the time of diagnosis, 90.9% of the patients in the first group had hematuria, 45.5% had edema and 11.4% had oliguria and in the second group 81.8% of the patients had hematuria, 36.4% had edema and 9.1% had oliguria. At the time of appeal 45.8% of the patients in the first group had normal physical examination, 12.5% had hypertension, 37.5% had edema and 10.4% had abnormal lung findings. In the second group, while 51.4% had normal physical examination, 40% had hypertension, 34.3% had edema and 2.9% had abnormal lung sign. In the first group, 5 of the patients who had throat culture and 2 of the second group had GAS. At the time of diagnosis in the first group, EBV VCA Ig M was positive in 1 patient and both EBV VCA Ig M and CMV Ig M were positive in 1 patient. In the second group, CMV Ig M was positive in 1 patient and Rubella Ig M was positive in 1 patient. In the first group 72.3%, and in the second 88.9% of the patients in the were hospitalized for treatment. Kidney biopsy was performed in 6 patients in the first group and in 1 patient in the second group and all were compatible with APSGN. In the first group, 2 patients needed dialysis. In the second group, no patients needed dialysis treatment. Conclusion: PIGN is a disease with good prognosis provided that the diagnosis and treatment are performed properly. improvement was observed in all patients in both groups.