Prostat CA tanılı hastalarda evreleme amaçlı çekilen GA-68 PSMA PET/BT'nin volümetrik ve doku analizi parametreleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of 68ga-PSMA PET/CT with volumetric and texture analysis parameters for staging of prostate cancer patients
- Tez No: 615221
- Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE ÇAPA KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Evreleme Ga-68 PSMA PET/BT görüntülerinden elde edilen volümetrik ve radyomik verilerin, PSA, risk grubu, Gleason Grade (GG) grupları, metastaz varlığı ile ilişkisini incelemektir. Materyal-Metot: Ocak 2015-Eylül 2018 tarihleri arasında prostat adenokanseri tanısıyla evreleme amacıyla Ga-68 PSMA PET-BT tetkiki uygulanan 88 hastanın görüntüleri retrospektif olarak incelendi. Görüntüler LIFEx programında değerlendirildi. Prostat bezi, lenf nodu ve uzak organ metastazlarındaki zemin aktivitenin üzerindeki PSMA tutulumları %40 threshold ile çizildi, radyomik ve volümetrik veriler elde edildi. Bulgular: Tüm hastalarda PSA ile PSMA-TVtotal arasında orta düzeyde (p3 olan hastalarda anlamlı olarak farklı izlenmekteydi (p=0,030, 3 olan hastaları (EAA=0,748); tüm hasta grubunda ve metastaz izlenmeyen grupta yüksek riskli hastalarla düşük-orta riskli hastaları en iyi ayırt edebilen SUV parametresi SUVpeak idi. GG gruplarını (>3 ve 3≥) tahmin etmede metastaz varlığı ve radyomik veriler naive bayes (model:0,731, test:0,753) ve GG gruplarını (≥3 ve 3>) tahmin etmede random forest algoritması (model:0,788, test:0,727) ile EAA değerleri hesaplandı. Sonuç: İnvaziv yöntemler kullanılmadan, tanı amaçlı elde edilen PSMA PET/BT görüntülerinde primer tümörün heterojenitesi ve agresifliği, GG gruplarının tahmini mümkün olabilir; bu durum bireyselleştirilmiş hastalık yönetiminde umut vaadetmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the relationship between volumetric and radiomic data obtained from staging 68Ga-PSMA PET/CT images with PSA, risk groups, Gleason Grade (GG) groups and presence of metastasis. Method: Between January 2015 and September 2018, 88 patients who underwent 68Ga- PSMA PET-CT for staging of prostate adenocarcinoma were retrospectively analyzed. Images were evaluated in LIFEx program. PSMA involvement above the background activity in prostate gland, lymph node and other distant metastases were plotted with 40% threshold; radiomics & volumetric data were obtained. Results: In all patients, there was a moderate correlation between PSA and PSMA-TVtotal (p3 (p=0.030, 3, and for high and low-moderate risk patients in the entire patient group and in the group without metastasis. AUC values were calculated with presence of metastasis and radiomic data, using naive bayes algorithm for predicting GG (>3 and 3≥) groups (model: 0.731, test: 0.753) and random forest algorithm for predicting GG (≥3 ve 3>) groups (model: 0.788, test: 0.727). Results: Without the use of invasive methods, the heterogeneity and aggressiveness of the primary tumor and the prediction of GG groups may be possible on PSMA PET/CT images obtained for diagnostic purposes; this holds promise for individualized disease management.