Futbolcularda sakkadik göz hareketi parametrelerinin incelenmesi
An examination of saccadic eye movement parameters in football players
- Tez No: 615227
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Sakkadlar gözün bir pozisyondan başka bir pozisyona, keskin hareketlerle, en kısa sürede hareket etmesi ile ortaya çıkmaktadır. Sakkadik göz hareketleri, literatürde farklı spor branşları ya da sporcu olmayan bireyler üzerinde araştırma konusu olmuştur. Görmenin ve görsel takibin birçok sporda önemli olduğu aşikar olduğu gibi futbolcularda da sakkadik göz hareketinin incelenmesi önemlidir. Ancak futbolcularda mevkiler arası böyle bir çalışma yapılmamıştır. Bu çalışma futbolcularda sakkadik göz hareketlerinin mevkilere göre farklılıklarının olup olmadığını ortaya çıkarmak amacıyla yapıldı. Bu araştırmaya yaşları 18-30 arasında değişen Erciyes Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulunda öğrenim gören 40 futbolcu gönüllü olarak katıldı. Öncelikli olarak değerlendirme yapılırken katılımcılar mevkilerine göre kaleci, defans, orta saha ve forvet olmak üzere 10' ar kişiden oluşan gruplara ayrıldı. Daha sonra yaşa ve spor yaşına göre de karşılaştırma yapmak için gruplar oluşturuldu. Ölçüm esnasında katılımcılardan kullanılan görsel uyarım düzeneği aracılığıyla yanan ışığa bakması istendi. Katılımcıların horizontal sakkadik göz hareketleri laboratuvarımız da bulunan Biopac Mp30 cihazı kullanılarak kayıt ve analiz edildi. Sakkadik göz hareketleri oluşturmada, katılımcıların horizontal sakkadik göz hareketlerinin 10° ve 20° lik açılarda latans, sakkad süresi ve ortalama hız değerleri hesaplandı ve SPSS 21 programı ile istatistiksel değerlendirmeye alındı. Verilerin analizi sonucunda futbolcularda mevkilere ve spor yaşına göre oluşturulan gruplar arasında (p>0.05) anlamlı bir farklılık bulunamadı.
Özet (Çeviri)
Saccades appear when eyes shift from one position to another, with sharp movements, as soon as possible. Saccadic eye movements have been the subject of research in the literature on different sports branches or non-athletic individuals. Just as visual and visual tracking are obviously important in many sports branches, the examination of saccadic eye movements in footballers is also important. However, such a study has never been made in terms of player positions. This study was carried out in order to find out whether there are differences between the saccadic eye movements in terms of player positions. Forty footballers attending Erciyes University Physical Education and Sports High School, whose ages ranged from 18 to 30, participated in this research voluntarily. When evaluating, firstly, the participants were divided into groups consisting of 10 footballers separated according to their positions as a goalkeeper, defender, midfielder and striker. During the measurement, participants were asked to look at the light coming through the visual stimulation mechanism used. Horizontal saccadic eye movements of participants were recorded and analyzed using the Biopac Mp30 instrument in our laboratory. Latency, saccade and mean velocity values of the horizontal saccadic eye movements at 10 ° and 20 ° angles were calculated and statistically evaluated with SPSS 21 program in creating saccadic eye movements. As a result of the analysis of the data, no significant difference could be found between the groups created by the positions of the footballers and their sports age (p>0.05).