Steeple flep ile alt dudak rekonstrüksiyonu yapılan hastaların fonksiyonel ve estetik sonuçlarının analizi
Functional and aesthetic outcomes' analysis of lower lip reconstruction with steeple flap
- Tez No: 615287
- Danışmanlar: UZMAN ASIM USLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Alt dudak rekonstrüksiyonu için tanımlanmış çok sayıda teknik ve bunların modifikasyonları vardır. Bu çalışmanın konusu olan geniş alt dudak defektlerinde kullanılabilecek tek ve ideal bir yöntem olmayıp her tekniğin kendine özgü avantaj ve dezavantajları vardır. Cerrahın rekonstrüksiyon seçeneğini belirlemesinde; defektin yerleşim yeri, genişliği, içeriği, hastanın genel durumu, verici saha adayı olan alanların vasküler ve skatrisyel durumu etkili olur. Alt dudak rekonstrüksiyonunda sfinkter fonksiyonunun ve duyunun korunması, yiyecek alımı ve varsa takma diş kullanımı için yeterli ağız açıklığının oluşturulması, oral kompetansın sağlanması ve kabul edilebilir bir estetik görünüm elde edilmesi amaçlanır. Bunun için fonksiyonel kas içeren, güçlü kan desteğine sahip, doku ve renk uyumu yüksek olan benzer dokular ile onarım tercih edilmelidir. Biz bu çalışamada Steeple flep ile alt dudak rekonstrüksiyonu yaptığımız 10 hastayı fonksiyonel ve estetik açıdan analiz ettik. Flepler başlangıçta pedikül etrafından gelen sinir lifleri haricinde duyusal ve motor olarak denerve olmasına rağmen, klinik takibinde fleplerin motor ve duyusal innervasyon kazandıklarını gördük. Donör alanda oluşan duyusal ve motor denervasyon da benzer şekilde tamamen düzeldi. Klinik gözlemlerimiz, iğne EMG, sinir iletim çalışması ve Semmes-Weinstein monofilaman testi ile elde ettiğimiz bulgular bunu doğruladı. Steeple flepte fasiyal arterden olan güçlü kanlanma sayesinde yara iyileşme sorunu ve kayıp yaşanmadı. Sağladığı mükemmel doku dağılımı sayesinde en az doku kullanılarak mikrostomi olmadan gevşek onarım elde ettik. Bu flep, geniş alt dudak defektlerinde tek taraflı, total alt dudak defektlerinde ise iki taraflı uygulanarak fonksiyonel, cerrah ve hasta açısından estetik olarak tatmin edici alt dudak rekonstrüksiyonu sağladı. Bu çalışmada; Steeple flebin özellikle yaşlı ve eşlik eden hastalığı olan hastaların geniş ve total alt dudak defektlerinde kullanımının güvenilir, sonuçlarının hasta ve cerrah açısından tatmin edici olduğu sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
There are numerous techniques and their modifications defined for lower lip reconstruction. There is no unique and only method can reconstruct large lower lip defects which is the subject of this study and each method has its own advantages and disadvantages. Location, width and composition of the defect, patient's general condiditions and vascular and scarticial status of the donor area candidates are taken into account by the surgeon while determining the reconstructive option. In a lower lip reconstruction preservation of the sphincter fucntion and sensation, creation of adequate mouth opening for nutrition and use of dentures, provide of oral competence and obtain an acceptable aesthetic appearence are aimed. For this selected donor tissue should include fonctioning muscle, have a robust blood supply and good match in both color and texture. In this study, we analyzed 10 patients who underwent lower lip reconstruction with Steeple flap in terms of function and aesthetic. Although the flap was initially denervated both sensory and functionally except for the nerves coming around the pedicle, we observed that it regained motor and sensory innervation during the follow-up. The sensory and motor denervation in the donor area was completely reinnervated similar to the flap itself. This was confirmed by our clinical observations, needle EMG, nevre conduction study and Semmes-Weinstein monofilament test findings. Thanks to the strong blood supply of the steeple flap from the fascial artery, there was no wound healing problem and partial or total flap loss. Thanks to its excellent tissue redistribution we achieved repair without tension and microstomy with optimum amount of tissue. By applying bilaterally in total lower lip defects and unilaterally in wide lower lip defects, we achieved fonctionally and aesthetically satisfying outcomes both for the surgeon and the patient. In this study, we concluded that the use of Steeple flap in wide and total lower lip defects, especially in elderly and comorbidized patients, is reliable and meets reconstruction expectations.