Akut non deplase skafoid bel bölgesi kırıklarında minimal invaziv cerrahi tedavi ve konservatif tedavi sonuçlarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 615286
  2. Yazar: OSMAN NURİ ZENGİN
  3. Danışmanlar: DR. İBRAHİM SUNGUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Giriş: Akut non deplase skafoid bel kırıklarının tedavisinde günümüzde tedavi seçenekleri tartışmalıdır. Deplase olan kırıklardaki tedavi algoritması deplase olmayan kırıklar için söz konusu değildir. Komplikasyonlarının az olması, maliyetinin daha az olması, non invaziv bir işlem olmasından ötürü alçı tedavisini savunanların yanında işe dönüş süresinin kısa olması, daha az süre alçıda kalmasından dolayı daha az eklem sertliği ve hasta konforunun daha iyi olmasından ötürü cerrahi tedaviyi savunanlar da vardır. Biz de bu çalışmamızda akut non deplase skafoid kırıklarının konservatif tedavi sonuçları ve minimal invaziv cerrahi tedavi sonuçlarını karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Ekim 2017 ve Kasım 2019 tarihleri arasında Haseki Eğitim Araştırma Hastanesi'ne başvuran akut non deplase skafoid bel bölgesi kırığı olan 16-65 yaş arası toplamda 60 hasta çalışmamıza dahil edildi. Multitravması olan hastalar, aynı üst ekstremitede eşlik eden başka bir kırığı olan ya da geçirilmiş operasyon hikayesi olan hastalar, metabolik kas hastalığı bulunan hastalar, daha önceden geçirilmiş nörolojik bozukluğu olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. 25 hastaya volar perkütan cerrahi uygulanırken 35 hasta konservatif olarak kısa kol navikuler alçı ile takip edildi. Hastaların 6. ve 12. ay kontrollerinde el bilek eklemi hareket açıklıkları, ağrı durumları, el bilek skorları, işe dönüş süreleri, el bilek kavrama kuvvetleri ve grafide kaynama durumu karşılaştırıldı. İstatistiksel analiz için SPSS 15.0 for Windows programı kullanıldı. Tanımlayıcı istatistikler; kategorik değişkenler için sayı ve yüzde, sayısal değişkenler için ortalama, standart sapma, minimum, maksimum olarak verildi. Sayısal değişkenler normal dağılım koşulunu sağladığında bağımsız iki grup karşılaştırmaları Student t testi ile normal dağılım koşulunu sağlamadığında Mann Whitney U testi ile yapıldı. Gruplarda oranlar Ki Kare Analizi ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose:Treatment options for acute non-displaced scaphoid waist fractures are still controversial today. There is no define algoritm for the treatment of nondisplaced fractures as for the displaced fractures. In addition to those who advocate plaster treatment due to its complications, less cost, non-invasive procedure, there are also those who advocate surgical treatment due to the shorter return time to work, less joint stiffness due to less plaster, and better patient comfort. In this study, we aimed to compare the results of conservative treatment of acute non-displaced scaphoid fractures and minimally invasive surgical treatment results. Materials and Methods: A total of 60 patients aged 16-65 years who were admitted to the Haseki Training Research Hospital between October 2017 and November 2019 were included in our study. Patients with multitrauma, patients with another fracture accompanying the same upper extremity or a history of previous operation, patients with metabolic muscle disease, patients with previous neurological disorder were excluded from the study. While 25 patients underwent volar percutaneous surgery, 35 patients were followed conservatively with a short arm navicular cast. In the 6th and 12th months follow up, the range of motion of the ankle joint, pain conditions, wrist ankle scores, return to work, wrist ankle grip strength and radiographic union were compared. SPSS 15.0 for Windows program was used for statistical analysis. Descriptive statistics; The categorical variables were given as number and percentage, for numerical variables as mean, standard deviation, minimum and maximum. When the numerical variables provided the normal distribution condition, the independent two groups were compared with the Student's t test and the normal distribution condition was made with the Mann Whitney U test. The rates in the groups were compared with Chi Square Analysis.