Which Nightmare to Choose? A study of Heart of Darkness
- Tez No: 12977
- Danışmanlar: EUGENE STEELE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Bu tez Conrad' in Karanlığın Yüreği adlı eserindeki iki ana karakter -Marlow ve Kurtz- arasındaki ilişkiyi textuel analiz yoluyla incelemeyi amaçlamaktadır. Bunu yaparken, bu ilişkinin ortaya koyduğu sorunlar Freudcu yöntemden yararlanılarak çözümlenmeye çalışılmıştır. Birinci bölüm giriş niteliğindedir. Bu bölümde Karanlığın Yüreği 'ne ilişkin yapılmış edebi eleştirilerden ve Freud'un uygarlık ve bireyin doğasına ilişkin kuramından söz edilmiştir. İkinci bölüm romanın ayrıntılı textuel analizini amaçlamaktadır. Bu bölümde ağırlık, bireyliğini vurgulama amacıyla bir yolculuğa -fizikötesi düzlemde de- çıkan, ancak daha sonra önemli bir değişime uğrayan Marlow'a verilmiştir. Üçüncü bölüm ikinci bölümün devamı niteliğindedir. Bu defa ağırlık ilk olarak Marlow ve Kurtz arasında gelişen özdeşleşmeye, daha sonra Marlow'un Kurtz'un simgelediği olguyu reddine, son olarakta Marlow' un uygarlığa geri dönüşüne verilmiştir. Dördüncü ve son bölüme Marlow ve Kurtz arasındaki ilişkiye dair söylenilenlerin ve uygarlık kavramının bu ilişki üzerindeki etkisinin incelenmesinin özeti olarak bakılabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study of Conrad's Heart of Darkness aims at a close textual analysis of the relationship between Marlow and Kurtz, the two main characters of the novel, and of the role civilisation plays in determining the fate of that relationship in the light Freudian theory sheds on the problems that arise from a reading of the novel. Chapter one is an examination of an introductory nature. Attention is focused on previous literary criticism on Heart of Darkness and on what Freud himself has to say on the nature of civilisation and the individual. Chapter two aims at a close textual analysis of the novel, particular attention being given to Marlow, who, after embarking on a journey in need of an assertion of his individuality, experiences a curious transformation of his feelings during the journey. Chapter three takes up where Chapter two leaves off. Attention is now focused; first on the identification between Marlow and Kurtz, secondly on Marlow' s rejection of what Kurtz stands for, and lastly on his return to civilisation. Chapter four is a discussion and a summary of what has been said of the relationship between Marlow and Kurtz, and of the effect of civilisation on that relationship.