İstanbul Türk Ve İslam Eserleri Müzesi'nde yer alan rahleler
Lecters which are took apart in Turkish and Islamich Museum
  1. Tez No: 615331
  2. Yazar: NEJLA KATILDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 351
Özet
Tarihi süreçler boyunca kozmopolit bir kültürel yapıya sahip olan İstanbul Kenti, Hıristiyan Kültürü ve İslam Medeniyetlerin en önemli şehirlerinden biri olmuştur. Uygarlığın beşiği konumunda olan bu kent, birçok medeniyetin maddi ve manevi değerlerini günümüze kadar korumayı sürdürmüştür. Bu denli köklü medeniyetlere ev sahipliği yapan bu kent, zamanla dünyanın en zengin kültür merkezlerinden biri konumuna gelmiştir. Ulusların tanıtılmasında en önemli unsurlardan biri hiç şüphesiz ki müzelerdir. Bu bağlamda dünyanın sayılı müzeleri arasında bulunan ve değişik ülkelerden getirilen binlerce eserin sergilendiği, Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nin sahip olduğu önemli koleksiyonlardan biri de ahşap eserler koleksiyonudur. Bu çalışmada İslam Ahşap Sanatında önemli bir yere sahip olan rahleler incelenmiştir. Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nde yer alan 45 adet rahle inceleme kapsamına alınarak çalışmanın ilk aşamasında konu ile ilgili ilk olarak kaynak taraması yapılmıştır. Elde edilen kaynaklar detaylı bir şekilde incelenerek çalışmada kullanılmıştır. Daha sonraki aşamalarda Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nde ahşap eserlerin kayıtlı olduğu envanter defteri taranmış, çalışma kapsamına alınan rahlelerle ilgili bir ön hazırlık aşaması yapılmıştır. İncelemeye alınan 45 adat rahle katalog bölümünde İncelenip eserlerle ilgili sınıflandırma yapılmıştır. Eserlerin müzeye geliş tarihleri, getirildiği yerler, form, malzeme, teknik ve süsleme özelliklerinden yola çıkılarak tipolojik tanımlamasına kadar mevcut durumu göz önüne alınmış ve detaylı bir şekilde incelenmiştir. Son olarak elde edilen bilgi ve verilerden yola çıkılarak eserler üzerinde yapılan kapsamlı çalışmada, değerlendirme ve karşılaştırma yapılarak eserlerin form, malzeme, teknik, süsleme; üslup, tarihçe ve müzeye geliş şekline kadar detaylı bir analiz yapılmaya çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler :Müze, TİEM, Koleksiyon, El Sanatları, Rahle, Ahşap Eserler, İstanbul
Özet (Çeviri)
İstanbul city, which has a chaotic and cosmopolitan cultural structure throughout historical processes, has been the most important city of the Christian and Islamic civilizations. As the cradle of the civilizations, this city has maintained the material and spiritual values of many civilizations up to the present day. Home to such deep-rooted civilizations,the city has become one of the richest cultural centers of the world in time. Museums are undoubtedly among the most important elements in the promotion of nations. In this context The Istanbul Turkish and Islamic Museum, which is among the world's leading museums and has thousands of artifacts brought from different countries, has one of the most important colllection as wooden artifacts. By this study, the rahls, that have an important place in Islamic wooden art were examined. 45 rahls in The Istanbul Turkish and Islamic Museum are included review and in the first stage of the study the first literature review was done. Obtained sources were examined in detail and used in the studies. In the later stages the inventory book in which the wooden artifacts were registered, were scanned in the museum and a preliminary stage was made for the rahls included in the study.45 rahls which were examined in detail are explained in the catalog section. Considering their current situations, the examined works are classified by their arrival dates, places of origins, materials, techniques and adornment features up to their typological definitions. Finally, based on the information and data obtained, a detailed analysis was attempted in this comprehensive study on works, making comparisons and evaluations, the works forms, materials, techniques, adornments, styles and dates up to the way of their arrivals to the museum. Key Words : Museum, TIEM, Collection, Handcrafts, Rahl, Wooden Artifacts, Istanbul