Parkinson hastalığı erken sabah off periyodunda nonmotor sıklığı
  1. Tez No: 615330
  2. Yazar: YELİZ KIYAK KEÇELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE AYŞE BORA TOKÇAER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada ESO periyodu yaşayan 90 idiyopatik Parkinson hastasını, bu periyodda karşılaştıkları NMS sıklığı açısından değerlendirdik. Çalışmamızda NMS sıklığını etkileyen; hastanın yaşı, cinsiyeti, hastalık başlangıç şekli, hastalık süresi, hastalık başlangıç yaşı, hastalık evresi, kullandıkları antiparkinsonyen ilaçların toplam LED değer , kogn t f durumu, depresyon varlığı ve dereces le gün ç ndek aşırı uyku hali sorgulandı. Her hastaya NMS sıklığı için NMSÖ-TR versiyonu ve yaşam kalitesini değerlendirmek için PHA-39 uygulandı. Hastalarda NMS ve yaşam kalitesi ilişkisi de incelendi. Çalışmamızın sonucunda ESO periyodu yaşayan Parkinson hastalarında en az üç olmak üzere ortalama on dört NMS görülmüştür. Hastalarda en fazla uyku problemleri izlenmiş olup, bunu gastrointestinal sistem problemleri, ağrı, kilo kaybı, bacaklarda ödem, çift görme ve terlemeyi içeren diğer problemler ve duygudurum problemleri takip etmektedir. Çalışmamızda hastalarda algı problemleri daha az izlenmiştir. Çalışmamızda NMSÖ-TR versiyonuna göre gastrointestinal semptom ve toplam NMS şiddeti ile Modifiye Hoehn Yahr evresi lineer ilişkinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptanmıştır. Çalışmamızda ESO periyodunda izlenen gastrointestinal, dikkat/bellek, duygudurum, ağrı, kilo kaybı, bacaklarda ödem, çift görme ve terlemeyi içeren diğer problemler ve toplam NMS sayısı le PHA-39 arasında poz t f yönde stat st ksel olarak anlamlı ilişki saptanmış olup NMSÖ-TR ile PHA-39 arasında güçlü bir korelasyon gözlenmiştir. Çalışmamızda motor semptomları değerlendiren ve motor muayeneye dayanan HBD-BPHDÖ bölüm III ile Ham-D skorları arasında korelasyon saptanmıştır. Sonuç olarak erken evreden ileri evre hastalığa kadar PH'nın çeşitli evrelerinde ESO periyodunda NMS ortaya çıkmaktadır ve hastalığın ilerlemesiyle kuvvetli korelasyon gösterir. Ayrıca NMS yükü ne kadar fazlaysa sağlıkla ilgili yaşam kalitesi o kadar kötüdür.
Özet (Çeviri)
In this study, we evaluated 90 idiopathic Parkinson patients who experienced ESO period in terms of the frequency of NMS which they encountered in this period. In our study, affecting the frequency of NMS; the patient disease age, gender, disease onset, disease duration, disease onset age, disease stage, total LED value of the antiparkinsonian drugs , cognitive status, presence and degree of depression, and excessive sleepiness during the day were questioned. NMSÖ-TR version for the frequency of NMS and PHA-39 for quality of life was applied to each patient. The relationship between NMS and quality of life was investigated in patients. As a result of our study, an average of 14 NMS, at least three, were seen in Parkinson diseases patients who experienced ESO period. Most sleep problems were observed in patients, followed by gastrointestinal system problems, pain, weight loss, limb edema, double vision and sweating, and mood problems. In our study, perceptionproblems were observed less in patients. In our study, linear relationship between gastrointestinal symptom - total NMS severity and Modified Hoehn Yahr stage was found to be statistically significant. In our study, a positive statistically significant relationship was found between the total number of NMS including gastrointestinal, attention / memory, mood pain, weight loss, edema in the legs, double vision and sweating and PHA-39. A strong correlation was observed between NMS and PHA-39. In our study, correlation was found between MDS-UPDRS episode III , which evaluates motor symptoms and motor examination, and Ham-D scores. As a result, NMS during the ESO period can occur in various stages of PH from early stage to advanced disease and is strongly correlated with the progression of the disease. Also, the higher the NMS, the worse the quality of life related to health.