Avrupa birliği'nin uluslararası sistemdeki yerinin hegemonya çevrimleri yönünden analizi
Analyzing place of the european union in international system in term of hegemonic cycles
- Tez No: 615342
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKER AKTÜKÜN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 241
Özet
Avrupa Birliği, dünya sistemdeki ağırlığı gittikçe artmakta olan bir güçtür. Bu çalışma, Avrupa Birliği'nin uluslararası sistemde yeni hegemonik güç olabileceğini vurgulamayı amaçlamaktadır. İnsanlık tarihi boyunca artı-değerin yaratılması ve buna el konulabilmesi imkanlarının olması ile siyasal örgütlenmelerin yapıları ve güçleri arasında doğrudan bir ilişki bulunmaktadır. Avrupa Birliği sermaye birikiminin merkez üssü olma ve hegemonik güç olma alanında rakiplerine göre daha avantajlı bir konumda bulunmaktadır. Avrupa Birliği'nin teritoryal olarak genişleyebilen tek aktör olması, uluslararası alanda iradesini hakim kılabilmesinin göstergesi ve yumuşak güç kullanılması konusunda en başarılı örnekliği teşkil etmektedir. Uluslararası sistemine arzulanan yönde önderlik edebilme ve kendi hedeflerini evrensel değerler olarak sunabilme konusunda dünya politikasında eşsiz bir güce sahiptir.
Özet (Çeviri)
The European Union is an increasing power in the World-sistem. This study aims to underline that EU will be able to be new hegemonic power in the international system. In the course of human history, there is a direct relation betwen creation of suplay-walue and stracture and power of political entities. EU is more advantageous than other big powers to become main base of capital accumulation and new hegemonic power. EU is the only actor extensible territorially in the international arena that is the sign of making its will prevail against the will of others outside the realm and the most successful example of using soft power. EU has a unique position of being able to lead the international system at desired direction and presenting its own goals as universal values.