2004-2013 yılları arasında Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi tıbbi onkoloji kliniğine başvuran jinekolojik kanser vakalarının yaşam analizi
Between 2004-2013 University of Trakya Health Application and Research Center applied to the medical oncology clinic gynecological cancer cases life analysis
  1. Tez No: 615341
  2. Yazar: MERYEM TOPÇU KORKUSUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK YORULMAZ, DOÇ. DR. İRFAN ÇİÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Onkoloji, Public Health, Oncology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma; 2004-2013 yılları arasında Trakya Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Tıbbi Onkoloji kliniğine başvuran jinekolojik kanser vakalarının dosyalarının incelendiği retrospektif tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırma 2004-2013 yılları arasında Trakya Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Tıbbi Onkoloji kliniğine başvuran jinekolojik kanser tanılı 915 hastadan bilgilerine ulaşılabilen 843 hasta ile yapılmıştır. Araştırma kapsamında hasta dosyalarından ve hastane bilgi sisteminden hastalarla ilgili; tanı, tanı koyulan tarih, hastanın yaşı, hastalığın evresi, hastanın ikamet adresi, hastanın yaşayıp yaşamadığı, vefat ettiyse ölüm tarihi, tanı aldıktan sonra yaşadığı süre şeklinde bilgiler alınmıştır. Verilerin istatistiki değerlendirmesindeyüzdelik hesaplama, ki-kare testi, Kaplan –Meier sağkalım analizi ve Cox-regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre; vakaların %49,2'si endometrium, %31,1'i over, %18,3'ü serviks, %1,5'i vulva-vajen kanseridir. Hastaların yaş ortalaması ise over kanserinde 55,2±13, endometrium kanserinde 59,1±10, serviks kanserinde 52,9±10,vulva kanserinde 75,7±8, vajen kanserinde 78,3±4'tür. Hastaların %49,3'ü Edirne'de ikamet ettiği belirlenmiştir. Tüm çalışma grubumuzda 5 yıllık sağ kalım oranı %58,4'tür. 5 yıllık genel sağ kalım over kanserinde %50,2, endometrium kanserinde %64,8, serviks kanserinde %58 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research; A retrospective descriptive study examining the files of gynecological cancer cases admitted to the Medical Oncology Clinic of Trakya University Health Application and Research Center between 2004-2013. The study was carried out with 843 patients who wer eadmitted to Trakya University Health Application and Research Center Medical Oncology Clinic between 2004 and 2013 with 915 patients with gynecological cancer. With in the scope of the study, the patient files and hospital information system related to patients; diagnosis, date of diagnosis, age of the patient, stage of the disease, address of the patient's residence, if the patient was alive or not, the date of death, the period after the diagnosis was obtained. In the statistical evaluation of the data, percentage calculation, chi-square test, Kaplan –Meier survival analysis and Cox-regression analysis were applied. According to the results of the study; 49,2% of the cases were endometrium, 31,1% were ovary, 18,3% were cervix and 1,5% were vulva-vaginal cancer. The meanage of patients was 55,18 ± 13 in ovarian cancer, 59,10 ± 10 in endometrial cancer, 52,98 ± 10 in cervical cancer, 75,67 ± 8 in vulva cancer and 78,33 ± 4 in vaginal cancer. 49,3% of the patients were resident in Edirne. In study group, 5-year survival was 58,4%. The 5-year overall survival was 50,2% in ovarian cancer, 64,8% in endometrial cancer and 58% in cervical cancer.