Çocukların algıladıkları anne baba tutumları ile saldırganlık davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between parents attitudes and aggresive behaviors of children
  1. Tez No: 615353
  2. Yazar: SEMRA SEZER YAĞCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN ALABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmanın amacı, çocukların algıladıkları anne-baba tutumları ile saldırganlık davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Ayrıca bununla beraber katılımcıların sosyo-demografik özellikleri ile algılanan anne-baba tutumları ve çocukların saldırganlık düzeyi arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın evrenini, 2018 yılında Van ili İpekyolu ilçesinde bulunan 9-13 yaşları arasındaki ortaokula giden çocuklar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini, bu evrende rastgele örnekleme yöntemine ve gönüllülük esasına uygun olarak seçilen 186 kız ve 204 erkek olmak üzere 390 çocuktan oluşmaktadır. Araştırmada verileri aracı olarak, Kişisel Bilgi Formu, Çocuklar İçin Saldırganlık Ölçeği ve Anne-Baba Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Kullanılan ölçme aracıyla elde edilen veriler, alt amaçlara uygun istatistiksel tekniklerle analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen sonuçlara bakıldığında, araştırmanın temel amacı çerçevesinde yapılan incelemelere göre çocukların algıladıkları anne-baba tutumları ile saldırganlık düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmadığı bulgusuna ulaşılmıştır. Sosyo-demografik özellikler açısından bakıldığında ise şu sonuçlar elde edilmiştir: Cinsiyete göre saldırganlık değişmemektedir. İlk çocuklarda saldırganlık düzeyleri daha yüksek olduğu saptanmıştır. Kontrol denetleme alt boyutu açısından birey sayısı ile çocukların algıladıkları anne-baba tutumları ters ilişkilidir. Annesinin öğrenim düzeyi yüksek olan çocuklar, kabul ilgi anne-baba tutumunu daha çok algılamaktadır. Annesinin öğrenim düzeyi düşük olan çocuklar, psikolojik özerklik anne-baba tutumunu daha çok algılamaktadır. Babalarının öğrenim düzeyi düşük olan çocuklar ise, kontrol denetleme anne-baba tutumunu daha çok algılamaktadır. Ailesinin ekonomik durumu düşük olan çocukların, saldırganlık tutumları daha yüksek olmaktadır. Çocukların saldırganlık düzeyleri ile anne ve babalarının çalışma durumu arasında ters yönlü negatif ilişki vardır. Ebeveynleri çalışmayan çocukların saldırganlık düzeyleri daha düşüktür.
Özet (Çeviri)
The Investigation of the Relationship Between Parents' Attitudes and Aggressive Behaviors of Children, The aim of this study is to investigate the relationship between perceived parental attitudes and aggressive behaviors of children. In addition, the relationship between socio-demographic characteristics and perceived parental attitudes and children's level of aggression were investigated. The universe of the study consists of secondary school students aged between 9-13, Van in 2018. The sample of the research consists of 390 children in total, including 186 girls and 204 boys, who were selected in accordance with the random sampling method and volunteerism in this universe. Personal Information Form, Aggression Scale for Children and Parenting Attitude Scale were used to collect data. The data obtained by the measurement tool were analyzed with statistical techniques appropriate for sub-objectives. According to the results of the study, it is found that there was no significant relationship between the perceived parental attitudes and aggression levels according to the investigations carried out within the framework of the main purpose of the study. Considering socio-demographic fetures, the results are as follows: Agression doesn't change according to gender. The level of aggression was found to be higher in firstborns. The number of individuals in terms of control sub-dimension and the perceived parental attitudes of children are inversely related. Children whose mother has a high level of education, perceive the interest of the parents to accept the interest. Children whose mother's education level is low, perceives psychological autonomy parental attitude. Children whose fathers have a low level of education perceive control-checking parental attitudes. Children with low economic conditions have more aggressive attitudes. There is an inverse negative correlation between the level of aggression of children and the employment status of their parents. Children whose parents do not work have lower levels of aggression.