Hemşirelerde zaman yönetiminin hasta bakım tutumlarına etkisinde öz yeterliliklerinin rolü
The role of self-efficacy of time management in nurses' effect on patient care attitudes
  1. Tez No: 615352
  2. Yazar: LEYLA GENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILDIRIM BEYAZIT GÜLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, hemşirelerde zaman yönetiminin hasta bakım tutumlarına etkisi ve bu etkide öz yeterlilik algılarının rolü incelenmiştir. Araştırmanın evrenini Kadıköy, Şişli, İstanbul, Gayrettepe ve Ataşehir Florence Nightingale (FNG) Hastaneleri'nde çalışan 736 hemşire oluşturmuş olup, örneklemini tabakalı rastgele örneklem yöntemi ile belirlenmiş 252 hemşire oluşturmuştur. Araştırmada veriler, 08.05.2018 ile 25.05.2018 tarihleri arasında Kişisel Bilgi Formu, Zaman Yönetimi Ölçeği, Öz Yeterlilik Ölçeği ve Bakım Davranışları Ölçeği-24 kullanılarak toplanmıştır. Araştırmaya katılan lise mezunu olan hemşirelerin zaman tutumlarının en iyi, ön lisans mezunu olanların en düşük olduğu belirlenmiştir. Araştırmada bekar olan hemşirelerde zaman harcattırıcılarının daha fazla olduğu, evli olanlarda genel zaman yönetiminin daha iyi, sürdürme çabası-ısrarın daha fazla olduğu görülmektedir. Mevcut hastanede tecrübe yılı 1-5 yıl arasında olan hemşirelerin zaman harcattırıcıları en fazla, 10 yıldan fazla olanlarda en düşüktür. Tecrübe yılı 6-10 yıl arasında olan hemşirelerin bağlılık en fazla, 1-5 yıl arasında olanlarda en azdır. Tecrübe yılı 6-10 yıl arasında olan hemşirelerin bakım davranışları kalitesi en fazla, 1-5 yıl arasında olanlarda en azdır. Genel Zaman Yönetimi ile Genel Öz Yeterlilik Ölçeği arasında pozitif yönlü zayıf; Bakım Davranışları Ölçeği arasında pozitif yönlü zayıf bir ilişki bulunmaktadır. Genel Öz Yeterlilik Ölçeği ile Bakım Davranışları Ölçeği arasında pozitif yönlü orta bir ilişki bulunmaktadır. Genel Zaman Yönetiminin, Bakım Davranışlarına etkisinde Genel Öz Yeterliliğin tam aracılık etkisi bulunmaktadır. Araştırmada elde edilen bulgular doğrultusunda; hemşirelerin zaman yönetimi, öz yeterliliklerini ve bakım kalitelerini artırmaya yönelik eğitimlerin düzenlenmesi, hemşirelik bakım kalitesini ölçmeye yönelik çalışmaların yapılması, hemşirelerin zaman yönetimi, hasta bakım tutumları ve öz yeterlilik algılarına yönelik daha geniş kapsamlı araştırmaların yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the attitudes of the time management in nursing care of patients and the role of self-sufficiency in the perception of these effects have been studied. The research universe of Kadikoy, Sisli, Gayrettepe and Atasehir FNG is working in the hospital nurse created FNG Atasehir 736, stratified sample of random sampling method with 252 designated nurse. Research data, personal information form between 08.05.2018 – 25.05.2018, by using Time Management Scale, Self-Sufficiency Scale and Maintenance Behaviors Scale-24 were collected. It was determined that the time management of high school graduate nurses was the best and those with associate degree were the lowest. In the research, it is seen that the time warriors are more and the time management is better and the efforts to maintain the time are more insistent in the nurses who are single. Nurses who have 1 to 5 years of experience in the current hospital are at the lowest time and the lowest for those who have more than 10 years. Nurses with a maximum of 6-10 years of experience are at least the lowest in those who are between 1-5 years. The quality of care behaviors, which are between 6-10 years of experience, is at least the highest in those with 1-5 years. There is a weak positive direction between the General Time Management and the General Self-Efficacy Scale; there is a weak positive relationship between care behaviors. There is a positive relationship between the General Self-Efficacy Scale and the Care Behavior Scale. The effect of general time management on maintenance behaviors has a full mediation effect. According to the findings of the study; it is recommended to conduct more extensive studies on time management of nurses, self-efficacy and training to increase the quality of care, studies to measure nursing care quality, nurses' time management, patient care attitudes and self-efficacy perceptions.