Investigation of water hammer problems and potential solutions in pump discharge lines
Pompalı boru hatlarında su darbesi probleminin ve potansiyel çözümlerin araştırılması
  1. Tez No: 615376
  2. Yazar: RECEP ÇAĞRI ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER BOZKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Hidrolik sistemlerin sınır koşullarında yaşanabilecek değişimler kapalı boru sistemlerdeki akışkan hızlarında ani değişimlere sebep olabilir. Bu değişimlerin sonucu olarak su darbesi olarak adlandırılan basınç dalgalanmaları oluşabilir. Su darbesi hidrolik sistemlere kalıcı hasar verebilmektedir. Bu sebeple, sistem işletmeye alınmadan önce uygun koruma yöntemleri belirlenmeli ve sisteme monte edilmelidir. Bu çalışmanın amacı, pompalı bir boru hattının su darbesine karşı analizlerini yapmak ve güvenli işletimini sağlamaktır. Bu amaçla söz konusu hat Hammer adı verilen ve dünyada yaygın olarak kullanılan karakteristikler metodu yardımı ile borulardaki doğrusal olmayan, zamana bağlı, kısmi diferansiyel akım denklemlerini çözen bir bilgisayar programı ile incelenmiştir. Analizlerde pompanın ani durması senaryoları test edilmiştir. Sistemin korumasız halinde, boru patlamasına sebep olabilecek yüksek basınçlar ve kavitasyona sebep olabilecek düşük basınçlar gözlemlenmiştir. Daha sonra, sisteme hava kazanı, volan ilavesi, hava vanası ve denge bacası eklenerek ayrı ayrı ve bir arada olacak şekilde tekrar analizler yapılmıştır. Son aşamada ise korumalı ve korumasız durumlarda elde edilen sonuçların kıyaslamaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Disturbance in boundary conditions of a hydraulic system could cause rapid change in flow velocity in confined pipe systems. Pressure wave leading to an event called water hammer may occur as a consequence of that disturbance. Water hammer could lead to catastrophic failures on the hydraulic systems. Thus, proper protection measures should be defined and installed in the system before it is put into operation. The aim of this study is to analyze a pumped discharge line and ensure its safe operation against water hammer. For this purpose, the pump discharge line is examined with a transient software called HAMMER, in which unsteady partial differential equations of the pipe flow are solved with a widely used Method of Characteristics (MOC). Pump trip (shut-down) scenarios are tested in the analyses. High pressures that could cause bursting of the pipe and low pressures which lead to cavitation are observed in unprotected version of the hydraulic system. Afterwards, air chambers, flywheels, one-way surge tank and air valve are operated in separate and combined form. Lastly, comparison of the results is done with and without protection devices.