Revaskülarizasyon tedavisinde uygulanan farklı irrigasyon teknikleri ve medikamentlerin kalsiyum silikat esaslı simanların dentine bağlanma dayanımına etkisinin incelenmesi
Investi̇gati̇on the effect of di̇fferent i̇rri̇gati̇on techni̇ques and intracanal medi̇caments on the bond strength of two calcium silicate-based cements used in regenerative endodontic treatment to root canal denti̇n
  1. Tez No: 615375
  2. Yazar: MUTLUNUR ÖNDER PEKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA BENAN AYRANCI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı iki farklı kanal içi medikament kullanımı sonrası çeşitli irrigasyon yöntemlerinin ve farklı tekniklerle yerleştirilen kalsiyum silikat esaslı simanların dentine bağlanma dayanımına etkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 100 adet çekilmiş tek köklü üst santral insan daimi dişi kullanılmış ve immatür diş modeli haline getirilmiştir.Hazırlanan dişler rastgele olacak şekilde kullanılacak kanal içi ilaçlara ve irrigasyon yöntemine beş alt gruba ayrılmıştır. Kontrol grubuna kanal içi ilaç uygulaması ve herhangi bir irrigasyon yöntemi uygulanmamış, sadece Biodentin ve MTA kullanılarak iki farklı yöntemle yerleştirme işlemi yapılmıştır.(n=20) Grup 1: Kalsiyum Hidroksit (Ca(OH)2), + EDTA Manuel, Grup 2: Kalsiyum Hidroksit (Ca(OH)2) + EDTA PUI, Grup 3: Metronidazol ve Siprofloksasinden oluşan ikili antibiyotik patı (DAP) +EDTA Manuel, Grup 4: DAP+EDTA PUI, Grup 5: Kontrol Grubu. Paralel kesitler diş başına 4 kesit olacak şekilde koronalden apikale doğru elde edilmiştir. Elde edilen kesitler, uygulanacak olan kalsiyum silikat esaslı simanlara ve yerleştirilme tekniklerine göre dört alt deney grubuna ayrılmıştır (Grup A: MTA Angelus + Manuel Yerleştirme; Grup B: MTA Angelus + İndirekt Ultrasonik Vibrasyonla Yerleştirme; Grup C: Biodentin + Manuel Yerleştirme; Grup D: Biodentin + İndirekt Ultrasonik Vibrasyonla Yerleştirme). Bağlanma dayanımını ölçmek için push-out testi kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda incelenen özelliklere göre verilerin değerlendirilmesinde SPSS v25 (IBM Inc., Chicago, IL, USA) istatistik paket programı kullanılarak dört- yönlü varyans analizi (four-way ANOVA) ve farklı ortalamaların belirlenmesinde Tukey çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır. Yapılan varyans analizi sonucunda faktörler arasındaki interaksiyonlar istatistiksel olarak önemli bulunmazken (p>0,05), tüm faktörlerin esas etkileri istatistiksel olarak önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the effect of various irrigation methods and placed with different techniques calcium silicate based cements on dentin bonding strength after two different intracanal medications. Materials and Methods: One hundred exracted human central incisor teeth were selected and instrumented to form immature model .The prepared teeth were randomly divided into five groups according to the intracanal medicaments, irrigation techniques to be used. In the control group, medicaments and irrigation protocols were not used, Biodentin and MTA were used two different placement techniques.Group 1: Calcium Hydroxide (Ca(OH)2), + EDTA Manuel, Group 2: Calcium Hydroxide (Ca(OH)2) +EDTA PUI, Group 3: Double antibiotic paste (DAP) consisting of metronidazole and ciprofloxacin +EDTA Manuel, Group 4: DAP+EDTA PUI, Group 5: Control (n = 20 teeth for each group). Parallel transverse sections were obtained in the coronal to the apical direction (4 slices per tooth). Then, specimens were divided into four subgroups according to the calcium silicate-based cements and placement techniques to be applied: Group A: MTA Angelus+ Manuel Condensation; Group B: MTA Angelus+ İndirect Passive Ultrasonic Vibration (IUV) Group C: Biodentine+Manuel Condensation; Group D: Biodentine+(IUV). A push-out test was used to measure bond strength. Results: Data were analyzed using four-way ANOVA and Tukey's multiple comparison test. As a result of the variance analysis, the interactions between the factors were not statistically significant (p> 0.05), whereas the main effects of all factors were statistically significant.