Multipl sklerozda atak şiddetinin değerlendirilmesinde kullanılan fiziksel, psikososyal ve bilişsel testlerin karşılaştırılması : Prospektif kohort çalışma
Comparison of physical, psychosocial and cognitive parameters used inassessment of multiple sclerosis exacerbation severity: A prospective cohort study
- Tez No: 615476
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ÖZAKBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Multipl skleroz (MS) heterojen hastalık olup hastaların atak döneminde değerlendirilmesi için yaygın olarak Genişletilmiş Özürlülük Durum Ölçeği (Expanded Disability Status Scale-EDSS) kullanılmaktadır. Ama bu test üst ekstremite, bilişsel etkilenme ve hastalığın neden olduğu psikososyal etkileri ölçmekte yetersiz kalıyor. Demografik veriler ve güvenilirliği gösterilmiş test ve anketleri kullanarak atak şiddetini ve Genişletilmiş Özürlülük Durum Ölçeği (EDSS) puanındaki değişikliği yansıtan bir model geliştirmeyi amaçladık. Çalışmaya 120 Relapsing Remitting Multipl Skleroz (RRMS) ve altı Sekonder Progresif Multipl Skleroz (SPMS) bireyi atak döneminde alındı. Remisyon döneminde 103 atak değerlendirildi. İnravenöz Metilprednizolon (IVMP) tedavisi öncesi ve en az bir ay sonra fiziksel: Dokuz Delikli Çivi Tetsi (9DDT), Zamanlı 25 Adım Yürüme Testi (Z25YT), İki Dakika Yürüme Testi (2DYT), Six Step Spot Test (SSST), bilişsel: Multipl Skleroz için Kısa Uluslararası Bilişsel Değerlendirme (BICAMS), Paced Auditory Serial Additional Test (PASAT) ve psikososyal: Multipl Skleroz Yürüyüş Ölçeği -12 (MSYÖ-12), Modifiye Yorgunluk Etki Ölçeği (MYEÖ), El Becerisi Ölçeği-36, Multipl Skleroz Yaşam Kalitesi Ölçeği (MUSIQoL), Epworth Uykululuk Ölçeği, Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HAD) testler uygulandı. Demografik veriler: yaş, cinsiyet, medeni durum, çalışma durumu, eğitim düzeyi, hastalık süresi, sigara ve alkol kullanımı, düzenli egzersiz, boy, kilo ve Vücut Kitle İndeksi tedavi öncesi alındı. Demografik, fiziksel ve bilişsel faktörlerin Genişletilmiş Özürlülük Durum Ölçeği'ndeki (EDSS) düzelmeye etkisini ölçmek için lineer regresyon analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Multiple sclerosis (MS) is a heterogenous disease and Expanded Disability Status Scale (EDSS) is widely used for clinical assessment of exacerbations. However, it is well known that the EDSS has an inadequate assessment of upper extremity function, cognitive decline, and psychosocial impact of the disease. We aimed to design a model to reflect attack severity and changes in EDSS score by using patient demographics together with well-approved tests and surveys. 120 Relapsing Remitting Multiple Sclerosis (RRMS) and 6 Secondary Progressive Multiple Sclerosis patients (SPMS) were enrolled during the relapse phase of the disease. One hundred three of those patients were evaluated during remission. Before Intravenous Methylprednisolone treatment and at least one month after that, physical: Nine-Hole Peg Test (9HPT, Timed 25-Foot Walk (T25FW), Two-Minute Walking Test (2MWT), Six Step Spot Test (SSST), cognitive: Brief International Cognitive Assessment for Multiple Sclerosis (BICAMS), Paced Auditory Serial Additional Test (PASAT) and psychosocial: Twelve Item MS Walking Scale (MSWS-12), Modified Fatigue Impact Scale (MFIS), Manual Ability Measurement (MAM-36), Multiple Sclerosis International Quality of Life (MUSIQoL), Epworth Sleepiness Scale, Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS) tests were applied. Patient demographics (age, gender, marital status, job, education, disease duration, smoking, alcohol consumption, regular physical exercise, height, weight, Body Mass Index (BMI) were gathered before treatment. Linear regression analyses were used to evaluate the impact of demographics, physical, cognitive, and psychosocial factors on EDSS.