Hemşirelik öğrencilerinin ağrı inançları ve ağrı korkuları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analysis of the relationship between pain beliefs and fears of pain ofnursing students
  1. Tez No: 615477
  2. Yazar: FATMA NUR KILIÇARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU EREK KAZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma hemşirelik öğrencilerinin ağrı inançları ve ağrı korkuları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın verileri Mart-Mayıs 2019 tarihleri arasında Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü'nde eğitim gören ve araştırmaya katılmaya gönüllü 391 öğrenciden toplanmıştır. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Özellik Formu, Ağrı İnançları Ölçeği, Ağrı Korkusu Ölçeği-III kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 22 programı ile yapılmıştır. İstatistiksel analizde sayı, yüzde, t testi ve ANOVA testi kullanılmıştır. Ölçekler ve alt boyut puanları arasındaki ilişki Pearson korelasyon testi ile analiz edilmiştir. Araştırmada, öğrencilerin ağrı inançları puan ortalaması  ±SS=3.15±0.56, ağrı korkusu ölçeği puan ortalaması  ±SS=2.86±0.57 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, relationship between pain beliefs and fear of pain of nursing students have been analyzing as descriptive. Data of the study have been collected from 391 voluntarily Nursing students in Faculty of Health Sciences of Ankara Yıldırım Beyazıt University at March-May 2019. Identifying characteristic form, pain beliefs questionnaire, fear of pain questionnaire III have been used for data collection. Analyzes of data have been performed with SPSS 22. For statistical analyzes, numbers, percentage, t test and ANOVA test have been used. Relationship between scales and sub-dimension scores have been analyzed with Pearson correlation test. In this study, it is found that avarage score of pain belief is  ±SS=3.15+0.56, avarage score of fear of pain scale is  ±SS=2.86+0.57.