Ümraniye ilçesi katı atık yönetim siteminin oluşturulması
The creation of solid waste management system for Ümraniye
- Tez No: 615497
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERİHA YILDIRIM
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÜMRANİYE İLÇESİ KATI ATIK YÖNETİM SİSTEMİNİN OLUŞTURULMASI (Yüksek Lisans Tezi) Cihan AKKUŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2014 ÖZET Artan nüfus sanayileşme ve kentleşme nedeniyle miktarı her geçen gün artan katı atıklar, toprak, hava ve su kirliliğine neden olması açısından önemli çevre sorunlarından birini teşkil etmektedir. Üretilen bu atıkların cinslerinin belirlenerek uygun yöntemlerle bertaraf edilmesi gerekmektedir. Uygun bertaraf yöntemi ve yer seçimi yapılmaması durumunda bu sorun ciddi boyutlara ulaşabilmektedir. Bu çalışmada Ümraniye ilçesi için katı atık bileşimi ve özelliklerini araştırarak, bu atıklar için en uygun atık yönetim yöntemleri [önleme, minimizasyon, yeniden kullanım, geri dönüşüm, bertaraf (yakma, kompostlaştırma, düzenli depolama)] belirlenmiştir. Özetle bu çalışmada; katı atık sorunu bir bütün olarak incelenmiş, bu gibi büyük nüfuslu ilçeler için uygulanması mümkün olacak katı atık yönetim modelleri ele alınmış, alternatif tartışılmış ve Ümraniye ilçesi özelinde bir atık yönetim sistemi oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
THE CREATION OF SOLID WASTE MANAGEMENT SYSTEM FOR UMRANIYE (M. Sc. Thesis) Cihan AKKUŞ GAZİ UNIVERSITY GRADUATE SCHOOL OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES July 2014 ABSTRACT Ever increasing amount of solid wastes due to soaring population, industrialization and urbanization are one of the most important environment problems since they cause earth, air and water pollution. These wastes must be classified according to their types and disposed by using proper methods. In case of failure to choose appropriate disposal method and location, the gravity of the problem may reach critical levels. This study researches solid waste components and properties in the district of Ümraniye and defines the most appropriate disposal methods for these wastes [prevention, minimization, re-use, recycling, disposal (incineration, composting, landfill). This study in summary handles the solid waste problem as a whole and the solid waste management methods which may be applied for this kind of districts with large populations.