Diş çekimi sonrası trombositten zengin fibrin ve diode lazerin diş çekim soketindeki kan akımı ve erken dönem kemik iyileşmesi üzerine etkilerinin lazer doppler flowmetre ve fraktal analizi ile incelenmesi
Evaluation of the effects of platelet rich fibrin and diode laser on alveolar socket blood flow and early bone healing with laser doppler flowmetry and fractal analysis after tooth extraction
- Tez No: 615506
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORÇUN TOPTAŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Diş çekim soketine, trombositten zengin fibrin (TZF) ve diode lazerin tek başına ve kombine olarak uygulanması sonrasında, lazer doppler flowmetre (LDF) ile çekim soketindeki lokal kan akımının, fraktal boyut analizi (FBA) ile çekim soketindeki erken dönem kemik oluşumun incelenmesi ve karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 40 çekim soketi rastgele olarak her grupta 10 kişi olacak şekilde 4 gruba ayrıldı. 1. grup kontrol grubunu, 2. grup TZF uygulanan grubu, 3. grup diode lazer uygulanan grubu, 4. grup ise TZF ve diode lazerin birlikte uygulandığı grubu oluşturdu. Her grupta LDF ile preoperatif, postoperatif 1,3,7 ve 30. günlerde lokal kan akımı ölçüldü. Postoperatif hemen ve 1. ayda çekilen periapikal röntgenlerden FBA yapıldı ve sonuçlar değerlendirildi. Bulgular: Diş çekim soketindeki lokal kan akımı, tüm gruplarda diş çekimi sonrası bir hafta boyunca arttı, 1 ay sonra ise preoperatif değerine yakındı. Gruplarda LDF değerleri karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. FBA sonuçlarına göre; deney gruplarında kontrol grubuna kıyasla fraktal boyut artış miktarı daha fazlaydı. TZF ve diode lazer grubunda fark, istatistiksel olarak anlamlı değil iken, her ikisinin birlikte uyguladığı grupta anlamlıydı (p=0,04). Sonuç: Çalışmanın sonuçlarına göre, diş çekim soketi lokal kan akımı üzerine TZF ve diode lazerin etkisinin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı, TZF ve diode lazerin birlikte uygulanmasının çekim soketinde kemik rejenerasyonunu hızlandırmada etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: After the application of platelet rich fibrin (PRF) and diode laser to the extraction socket alone and in combination, evaluate and compare of the microsirculation by laser doppler flowmetre (LDF) and early bone formation by fractal dimension analyze (FDA) in the extraction socket. Materials and methods: In the study, 40 extraction sockets were randomly divided into 4 groups, with 10 people in each group. The first group consisted of the control group, the second group applied the PRF, the third group applied the diode laser and the fourth group the PRF and diode laser applied together. In each group, local blood flow was measured preoperatively, postoperatively on days 1,3,7 and 30 with LDF. FDA was performed from the periapical x-rays taken immediately and at the 1st month postoperatively and the results were evaluated. Result: Local blood flow in the tooth extraction socket increased for one week after tooth extraction in all groups, and 1 month later it was close to its preoperative value. When the LDF values were compared in the groups, there was no statistically significant difference. According to the FDA results; increase of fractal size was higher in the experimental groups compared to the control group. While the difference in the PRF and diode laser group was not statistically significant, it was significant in the group that both applied together (p = 0.04). Conclusion: According to the results of the study, the effect of PRF and diode laser on the dental extraction socket local blood flow was not statistically significant and the combined application of PRF and diode laser was effective in accelerating bone regeneration in the extraction socket.