Lomber disk hernili hastalarda fonksiyonel yetersizlik ve yaşam kalitesinin ameliyata karar verme sürecine etkisi
Effect of functional disability and quality of life in patients with lumbar disc herniation in the surgical decision-making process
  1. Tez No: 615505
  2. Yazar: HESNA YAĞMUR ÇIKRIKÇIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Lomber disk hernili hastalarda fonksiyonel yetersizlik ve yaşam kalitesinin ameliyata karar verme sürecine etkisi Amaç: Bu araştırma; lomber disk hernili hastalarda fonksiyonel yetersizlik ve yaşam kalitesinin ameliyata karar verme sürecine etkisinin belirlenmesi amacı ile tanımlayıcı ve kesitsel olarak planlanmış ve uygulanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın örneklemini 01 Temmuz 2013- 31 Ocak 2014 tarihleri arasında Manisa Merkez Efendi Devlet Hastanesi Nöroşirurji polikliniğine lomber disk hernisi tanısı ile başvuran, muayene sonucunda ameliyat önerilen ve sınırlamalara uygun olarak seçilen 239 hasta oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak hastaları tanıtıcı kişisel bilgi formu, cerrahi inanış- tutum indeksi, Visual Analog Skala (VAS), Oswestry Bel Ağrısı Ölçeği (OBAÖ), Roland-Morris Fonksiyonel Değerlendirme Formu (RMFDF) ve SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verileri etik kurul onayı ve hastalardan sözel onam alındıktan sonra yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. Anket formları ortalama 20-25 dk. sürede doldurulmuştur. Araştırma verileri toplandıktan 6 hafta sonra hasta telefon ile aranarak ameliyat kararı verip vermediği ve şu andaki sağlık durumu sorgulanmış ve hastaların verdikleri cevap araştırmacı tarafından kaydedilmiştir. Verilerin analizi SPSS 15.0 paket programında yapılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterip göstermedikleri Kolmogorov Smirnov testi ile incelenmiştir. Değişkenlerin normal dağılmadıkları belirlenmiş ve analizlerde non parametrik testlerden yararlanılmıştır. Sürekli değişkenlere ait tanımlayıcı istatistiklerde ortalama (minimum-maksimum) ve standart sapma, kategorik verilere ait tanımlayıcı istatistiklerde ise sayı ve yüzde kullanılmıştır. Çözümleyici bulgularda iki grubun karşılaştırılması; tek değişkenli analizlerden Mann Whitney U ve Ki kare testi ile yapılmıştır. Çok değişkenli çözümleyici modelde ameliyata karar verme ve ameliyat olma için logistik regresyon modeli oluşturulmuştur. Bu modellerde tek değişkenli analizlerde anlamlı bulunan değişkenler model içerisinde sınanmıştır. Elde edilen bulgular olasılıklar oranı (%95 güven aralığı) şeklinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Effect of functional disability and quality of life in patients with lumbar disc herniation in the surgical decision-making process Objective: This descriptive and cross-sectional study was planned and implemented with the aim to determine the effect of functional disability and quality of life in patients with lumbar disc herniation in the surgical decision-making process. Material and Method: The study sample consisted of 239 patients who applied to the Neurosurgery Outpatient Clinic of Manisa Merkez Efendi State Hospital between July 01, 2013 and January 31, 2014 with the diagnosis of lumbar disc herniation, who were proposed surgery as a result of the examination and selected in accordance with the limitations. The patient identifying personal information form, the surgical belief - attitude index, the Visual Analogue Scale (VAS), Oswestry Low Back Pain Scale (OLBPS), the Roland-Morris Functional Assessment Form (RMFDF) and the SF-36 Quality of Life Scale was used as the data collection tool in the study. Data of the study was collected using the face to face interview technique after obtaining approval of the ethics committee and verbal consents of the patients. The questionnaires were filled in an average time of 20 to 25 minutes. The patients were phoned and asked whether or not they took the decision of surgery and their current health conditions were questioned 6 weeks after the collection of the study data, and answers given by the patients were recorded by the researcher. Data was analysed using the SPSS 15.0 package program. It was analysed with the Kolmogorov-Smirnov test whether or not data demonstrated a normal distribution. It was determined that the distribution of variables was not normal, and non-parametric tests were used in the analyses. Average (minimum-maximum) and standard deviation was used for descriptive statistics of the continuous variables and number and percentage was used for descriptive statistics of the categorical data. Comparison of the two groups in the analytic findings was performed using the Mann-Whitney U and chi-square test from the univariate analyses. A logistic regression model was created for surgical decision making and having surgery in the multivariate analytical model. Variables, found significant in the univariate analyses in these models, were tested in the model. Findings obtained were given in the form of odds ratio (95% confidence interval).