Uşak ve Denizli illerinde şeker pancarı kist nematodu, heterodera schachtii schmidt (Tylenchida: Heteroderidae)'nin yayılış alanlarının ve populasyon yoğunluğunun belirlenmesi
Determination of the distribution areas and population intensity of sugar beet cyst nematode, heterodera schachtii schmidt (Tylenchida: Heteroderidae) in Uşak and Denizli provinces
- Tez No: 615526
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLCAN TARLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Ege Bölgesinde şeker pancarı üretimi yapılan illerin içerisinde Uşak ve Denizli illeri büyük ekonomik önemine sahiptir. Şeker pancarı üretiminde oldukça önemli olan zararlılardan birisi Şeker pancarı kist nematodudur. Yapılan bu çalışmada, Uşak ve Denizli illerinde şeker pancarı ekim alanlarında 2018 ve 2019 yıllarında şeker pancarı kist nematodu Heterodera schachtii Schmidt (Tylenchida: Heteroderidae)'nin varlığı, yayılışı ve yoğunluğu araştırılmıştır. Uşak İlinde 3 ilçeye ve Denizli ilinde ise 4 ilçeye gidilerek toplamda 300 adet toprak örneği ile nematodla bulaşıklık belirtisi taşıyan bitkilerden örnekler alınmıştır. Yapılan araştırma sonucu H. schachtii ile bulaşık olan ve temiz olan alanlar belirlenmiştir. Uşak İlinde en yoğun bulaşıklık Merkez'de Koyunbeyli ve Muharremşah köyleri, Banaz'da İslam köyünde olup en az bulaşıklık ise Sivaslı bölgesinde Azizler köyündedir. Denizli ilinde ise en yoğun bulaşıklık Çivril ilçesinde Yeniköy'de belirlenmiş olup en az bulaşıklık Çal ilçesinde Gelinören köyündedir. Bu alanlarda tespit edilen H. schachtii nin bazı morfolojik ölçümleri de karşılaştırmalı olarak yer verilmiştir. Ege Bölgesinde Uşak ve Denizli illerinin bazı ilçelerinde şeker pancarında zararlı olan H. schachtii'nin yayılışı ve yoğunluğu üzerine daha önceden detaylı bir inceleme yapılmamıştır. Bu yüzden, söz konusu coğrafi bölgede yapılan çalışmamızın sonucunda Uşak ve Denizli bölgelerinde bu nematodun varlığına rastlanması önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The provinces of Uşak and Denizli have great economic importance among the provinces where sugar beet is produced in the Aegean Region. One of the most important pests in sugar beet production is Sugar beet cyst nematode. In this study, the presence, spread and density of sugar beet cyst nematode Heterodera schachtii Schmidt (Tylenchida: Heteroderidae) in 2018 and 2019 in Uşak and Denizli provinces were investigated. 300 soil samples and sugar beet plant tissue samples showing nematode contamination were taken from 3 districts in Uşak and 4 districts in Denizli. As a result of the research, the areas contaminated with H. schachtii and clean areas were determined. The most intensive contamination in Uşak Province is in Koyunbeyli and Muharremşah villages in the center, in the İslam village in Banaz, and the least contamination is in Azizler village in Sivaslı region. In Denizli province, the most common contamination was determined in Yeniköy in Çivril district, and the least amount of contamination was in Gelinören village in Çal district. Some of the morphological measurements of H. schachtii detected in these areas are also given comparatively. In the Aegean Region, in some districts of Uşak and Denizli provinces, there has been no detailed examination of the spread and density of H. schachtii, which is harmful in sugar beet. Therefore, it is important to find the presence of this nematode as a result of our study in this geographical region.