İtfaiye çalışanlarının çalışma şartlarına yönelik risk değerlendirmesi ve güvenli çalışma önerileri
Risk assessment and safe working proposals of fire employees for working conditions
- Tez No: 615525
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMED ZAHİD ÇÖGENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kazalar, Teknik Eğitim, Education and Training, Accidents, Technical Education
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Günümüzde iş kazaları ve meslek hastalıklarının artmasıyla birlikte iş sağlığı ve güvenliğine verilen önemde artmaktadır. Her sektörde ve her çalışma alanında iş kazaları olabilmekte ve meslek hastalıkları oluşabilmektedir, bunun sonucu olarak risk değerlendirmesi işletmeler için mecburi hale gelmektedir. Ülkemizde uygulanan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu içeriğinde de risk değerlendirmesinin her işletme için mutlak gerekliliği önemle belirtilmektedir. Bu çalışmamızda, itfaiyelerde iş sağlığı ve güvenliğinin önemine değinilerek, Türkiye'de itfaiye teşkilatlarının istasyonlarında ve itfai olaylar esnasında meydana gelebilecek kazalar, tehlikeli durumlar, riskler ve meslek hastalıkları iş sağlığı ve güvenliği açısından irdelenerek konuya yönelik alınan önlemler ve uygulamalar 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çerçevesinde değerlendirilmiştir. Bu kapsamda Uşak Tekstil Organize Sanayi Bölgesi İtfaiye Grup Amirliği'ndeki birimler ve müdahale sırasında gerçekleştirilen uygulamalar iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı kapsamında incelenmiştir. Yapılan incelemeler ile beraber 5x5 matris metodunda risk değerlendirmesi hazırlanmıştır. Bu risk değerlendirmesinin sonucu olarak da daha güveli çalışma şartlarının oluşturulmasına yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, withtheincrease of occupationalaccidentsandoccupationaldiseases, theim portan cegiventooccupational health and safety incre ases. Occupationalaccidents can occur in everysectorandeveryfield of workandoccupationaldiseases can occur, as a result of which risk ases sment become sman datory for businesses. Inthescope of the Occupational Healthand Safety Law No. 6331, which is applied in ourcountry, the absolu tenecessity of risk assessment is emphasized. Inthisstudy, referring tothe importance of occupation al health in fire fight ingand security in thestations of the fire brigades in Turkey and accident sthatma yoccurduring the fire department events, danger ouscon ditions, risk sandoccu pational diseases, occupational health and theme asuresand practices taken for issues examined in terms of security 6331 No. Occupational Health and Safety It has been evaluat edw thin the frame work of the Law. Inthis context, theunits in Uşak Textile Organize dIndustrial Zone Fire DepartmentGroupandthepracticesperformedduringtheinterventionwereexaminedwithinthes cope of occupationalhealthandsafetylegislation. Along witht he examin ations, a risk assessmen twasprepared in the 5x5 matrix method. As a result of this risk assessment, suggestions forcre ating more safe working conditions arepresented..