Siyasal yabancılaşma sürecinde sivil toplum ve demokrasi
Political alienation process civil society and democracy
  1. Tez No: 61554
  2. Yazar: M. MURAT ÖZKUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH TOÇUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET Türkiye, günlük yaşamın büyük ölçüde siyasallaştığı ülkelerden biridir. Siyasallaşmanın neticesinde de siyasal ilgi kaçınılmaz olarak artmaktadır. ilgi artarken katılım oranı düşüyor ya da görece sabit kalıyorsa, genel olarak siyasal sistem özel olarak da siyasetin bazı öğelerinden örneğin, siyaset adamlarından, siyasi partilerden, sivil toplum örgütlerinden bir kopma ya da uzaklaşma söz konusu demektir. Ülkemizde sandık başına gitmenin ve oy kullanmanın yasal bir zorunluluk ve oy vermeyen seçmenlerin belli bir para ezasına çarptırılma yaptırımına rağmen % 10-15 oranında oy kullanmayan seçmen bulunmaktadır. Oy kullananların içerisinde de son ana kadar oyunu nerede kullanacağını bilinmeyen % 15-20 oranında bir seçmen kitlesi vardır. Bu seçmen kitlelerinin ardılları olan üniversite öğrencilerinin siyasete yakınlaşma-uzaklaşma eğilimlerini ölçmek amacıyla Selçuk Üniversitesi öğrencilerinden bir örneklem oluşturulmuştur. Elde edilen bulgularda, üniversite öğrencilerinin, yerleşik/merkezi siyasi kültürün içinde yer alan siyasal kurumların değer verdiği amaç ve inançlara düşük düzeyde ödül değeri verdiği tespit edilmiştir. Öğrenciler arasında, siyasi kurumlara karşı güvensizliğin olduğu yaygın kanaatdir. Üniversite öğrencileri, kendi değerlerini gerçekleştirmeye yarayacak siyasal kurumların kendisine kapalı olduğunu algılamakta ve bu nedenle yabancılaştırıcı siyasi kurumlardan desteğini aşamalı olarak çekmektedir. Öğrencilerin kurumlara karşı yabancılaşmalarında, karar sürecine katılamamaları etkili olmaktadır. Modern örgüt kuramlarının etkisiyle, kararda etkili olmak bir uzmanlaşma sorunu haline getirilmek suretiyle kararda etkili 138olmak öğrencilerden uzaklaştırmaktadır. Bu durum öğrencileri pasif birer obje haline dönüştürmektedir. Öğrencilerin katılımlarını etkileyen diğer bir unsur da siyaset ile ilgili bilgi düzeyleridir. Bilgi seviyelerinin düşük olmasında sahte bir bilinç inşasına girişen kitle iletişim araçlarının payı gözardı edilemeyecek kadar yüksektir. Öğrenciler, siyasi bilinçlerinin oluşmasında etkili olan kitle iletişim araçlarına güvenmemelerine rağmen bağımlılıkları sürmektedir. Selçuk Üniversitesi Mühendislik-Sosyal Bilim bölümleri öğrencileri üzerinde yapılan ampirik araştırmada pasif yabancılaşmanın öğrenciler üzerinde etkili olduğu saptanmıştır. 139
Özet (Çeviri)
SUMMARY In Turkey daily life is greatly politicised. As a result of this political interest is inevitably increasing. If the rate of particiapation decreases while in interest in increasing or remaining relatively constant, it means that there is a break from the political system in general and in particular from some of the elements of political domain such as politicians political parties and civil society institutions. Although voting is compulsory and those not voting are fined, 10-15 percent of the voters do not vote 15-20 percent of those who vote do not know which party they should vote till the last moment. In order to measure closeness distance of the university students as the young generation of the voters a sample is taken from the students of Selçuk Üniversitesi. In the findings of the study, it is determined that university students give low reward valve to the aims and beliefs which are seen valuable by the political institutions within the established central political culture. Unsrust to the political intitutions is a widespread attitude among the students. University students recorgnizes that political institutions through which they can realize themselves are closed to them and therefore they gradually began to withdraw their support from the alienating institutions. Not partiticipating to the process of decision is an important factor in the alienation of students to the institutions. Through making being influencial in decision as a problem of specialization on the basis of modern organization. theories, being influencial in decision is taken away from the students. This condition makes the students as passive objects. 140Another factor having effect on the particiapation of students is their level of political information. The means of mass communication which give may to the construction of false consciousness has an important role in this situation. Although students do not trust in the means of mass communication being influencial in the formation of their consciousness, their dependency to them continues. In the empric study carried out among the students of Engineering- social sciences departments, it is determined that passive alienation is influencial over the students. 141