Democratic deficit in the European Union: A reconfiguration of politics
Avrupa Birliği'nde demokrasi açığı: siyasetin yeniden yapılandırılması
- Tez No: 207841
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NAZIM İREM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Avrupa Birligi çesitli düzeylerde ortaya çıkan bir ?demokrasi açıgı? ile karsı karsıyadır. Ulusüstü düzeyde; birligin yasama, yürütme ve yargı kurumlarının fonksiyonları ve hesap verirligi konusunda yeterli hukuki çerçeve bulunmamakta, geleneksel olarak dogrudan temsil, yasama ve yürütmenin denetlenmesi kavramlarıyla özdeslestirilen Parlamento yasama gücünden büyük ölçüde yoksun, toplumsal mesruluktan uzak ve yürütme karsısında yetkisiz bulunmaktadır. Ulusal düzeyde; AB ile iliskileri yürüten ulusal hükümetler ve bürokrasiler güçlenirken, parlamento ve kitle örgütleri önemsizlesmektedir. Popüler düzeyde ise; seçmen ilgisizligi ve siyasete yabancılasma gözlemlenmektedir. Avrupa siyasetinin popüler mesruluk sorunu son olarak iki merkez AB ülkesinde referandumlarla Avrupa anayasasının reddedilmesinde ve parlamento seçimlerine giderek azalan ve son olarak %45 düzeyinde gerçeklesen katılımda kendini göstermektedir. Kısacası siyasi temsil ve hesap verirligin zayıfladıgı, siyasetin tekniklestigi ve siyasal katılımın zayıfladıgı, mesrulugu kırılgan bir yapı ortaya çıkmıstır. Bu tezde demokrasi açıgı ve mesruiyet sorununun, 1980'lerde baslayan ekonomi ve siyasetin yeniden yapılandırılması sürecinin dogal bir sonucu oldugu öne sürülmüstür. 1986 Tek Avrupa Senedi'ni izleyen süreçte AB, ekonomik bütünlesmesini derinlestirmekle kalmamıs, siyasi bir birlik olma yolunda da adımlar atmaya baslamıstır. AB'nin daha önce mesrulugunu dayandırdıgı, sosyo-ekonomik refah saglama ve üye devletlerin mesru hükümetlerinin temsilcilerinden olusma niteliklerinin neoliberal ekonomi politikalarına geçis ve artan egemenlik devri süreçleriyle zayıflaması, birligi yeni mesruiyet kaynakları aramaya itmistir. Es zamanlı olarak, demokrasi teorisinde alternatif yaklasımların siyasal katılımı sivil toplum, müzakere, farklılıkların temsili vb. çerçevede yeniden tanımlama girisimleri güç kazanmıstır. Tezde söz konusu yaklasımların neo-korporatist katılıma dayalı liberal yönetisim anlayısının sınırlarına meydan okuyup okumadıgı tartısılmıs; bu yaklasımların ekonomik alanın siyasal alan üzerindeki, teknokratik ve neo-korporatist ?politika-olusturma?nın tartısmacı ?politika? üzerindeki, ve liberalizmin demokrasi üzerindeki üstünlügünü yeniden ürettigi iddia edilmistir.
Özet (Çeviri)
The European Union is faced with a ?democratic deficit? that appears at different levels. At supranational level; the legal framework on the functions and the accountability of legislative, executive and judiciary organs is not sufficient, and the Parliament, traditionally identified with direct representation, legislation and the supervision of the executive, is largely devoid of legislative powers, of social legitimacy, and of supervisory authority. At national level; while the national governments and bureaucracies, conducting the relations with the EU are strengthened, parliaments and mass organizations are trivialized. At popular level, electoral apathy and alienation from politics is observed. Problem of popular legitimacy of the Union revealed itself recently in the rejection of European constitution in two core EU members, and in the ever-decreasing voter turnout in the elections to the European Parliament -45 per cent in 2004-. In short, there appeared a structure with a fragile legitimacy, in which political representation, accountability and participation are weakened, and politics is technicalized. In this thesis it is argued that the democratic deficit is a natural outcome of the process of reconfiguration of economy and politics started in the 1980s. In the period that followed the Single European Act (1986), the EU has not only deepened its economic integration but also started to take steps towards a political union. The EU started to seek for new sources of legitimacy, as the features on which the Union formerly based its legitimacy ?provision of socio-economic welfare and being composed of legitimate government representatives of member states- eroded due to the transition to neo-liberal economic policies and the process of ever-growing delegation of sovereignty. Concurrently gained ground the attempts of alternative schools of thought in democratic theory to redefine political participation in the framework of civil society, deliberation, representation of differences etc. It is asked in the thesis whether those approaches did challenge liberal governance based on neo-corporatist participation, and it is concluded that they reproduced the supremacy of the economic sphere over the political, that of technocratic and neo-corporatist ?policy-making? over agonistic ?politics?, and liberalism over democracy.