Hipertansif hayvan modelinde kaveolin-1 ile transforming büyüme faktörü beta reseptör tip ı etkileşiminin kan-beyin bariyeri üzerine etkileri
The interaction in between caveolin-1 and transforming growth factor beta receptor i on blood-brain barrier integrity in hypertensive animal model
- Tez No: 615570
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Moleküler Tıp, Physiology, Molecular Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Akut ve kronik hipertansiyonda kan-beyin bariyeri (KBB) geçirgenliğinin arttığı bilinmektedir. Hipertansif koşullarda dolaşımdaki dönüştürücü büyüme faktörü beta (TGFβ)'nın artışı bilinmesine rağmen, bu artışın beyin kan damarlarına olan etkileri hala bilinmemektedir. Bu çalışmada, anjiyotensin (ANG) II ile farede indüklenmiş hipertansiyon koşulunda TGFβ'nın KBB bütünlüğüne olan etkisi araştırılmıştır. Hipertansiyon oluşturulan hayvanlarda, kaveolar vezikül oluşumunu engelleyen dinazor (dynasore) inhibitörü ve TGFβRI inhibitörü olan SB-431542 kullanılmıştır. Glukoz taşıyıcısı (Glut)-1, klaudin-5, kaveolin-1 ve glial fibrilar asidik proteini (GFAP) proteinlerinin düzeyleri immünofloresan yöntem kullanılarak belirlenmiştir. Alexa Flor 594 ile işaretlenmiş serum albumin KBB geçirgenliğini göstermek için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The blood-brain barrier (BBB) is disrupted in both acute and chronic hypertension. Transforming growth factor beta (TGFβ) increases in circulation in hypertensive conditions, however little is known about its possible effects on brain microvessels. We investigated the impact of TGFβ on BBB integrity in hypertension induced by angiotensin II (ANGII) in mice. Hypertensive animals were treated with SB-431542 that inhibits TGFβRI, and dynasore that blocks plasmalemmal vesicle formation. The alterations in the expression of glucose transporter (Glut)-1, claudin-5, caveolin-1, and glial fibrillary acidic protein (GFAP) were evaluated by immunofluorescence method. Alexa Fluor594-labeled bovine serum albumin was used to assess BBB permeability.