İskemik priapizm sonrası gelişen penil fibrozisi azaltmada valproik asitin etkinliği
The effectiveness of valproic acid in reducing penile fibrosis after ischemic priapism
  1. Tez No: 478235
  2. Yazar: AYHAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKE ONUR KAZAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Priapizm seksüel uyarı ve orgazmla birlikte veya uyarı olmaksızın 4 saatten fazla devam eden tam veya yarı ereksiyon halidir. İskemik priapizm arteryel girişin az olduğu veya hiç olmadığı korpus kavernozum sertliğiyle olan kalıcı ereksiyon durumudur. İskemik priapizmde ilerleyici hipoksi, hiperkarbi ve asidozun olduğu korporal metabolik çevrenin zamana bağımlı değişimleri vardır. Genişletilmiş anoksi dönemleri korpus düz kas kontraktilitesini bozar ve düz kas hücre ölümüne ve korpus kavernozumların nihai fibrozisine neden olur. TGF-β1 iskemik priapizmde fibrozise neden olan aracılardan birisidir. Valproik asit(VPA) yaygın bir antikonvülzan ilaç olarak kullanılan nonspesifik bir Histon deasetilaz (HDAC) inhibitörüdür. Hipertansif ve miyokardiyal iskemik hayvan modellerinde VPA aracılı HDAC inhibisyonunun inflamasyon, düz kas dokusu değişikliklerini ve TGF-β kaynaklı fibrozisi önlediği görülmüştür. Bu çalışmada, VPA'nın mevcut potansiyelini, penil priapizm modelinde incelemek amaçlanmıştır. Her biri 8 denek barındıran 4 grup oluşturuldu. Grup 1 ( Kontrol - n:8 ); kontrol grubu ratlara intraperitoneal olarak 1 ay boyunca her gün distile su verildi. Grup 2 (Kontrol+VPA - n:8); çalışma başlangıcından itibaren 1 ay boyunca her gün 250 mg/kg intraperitoneal olarak VPA verildi. Grup 3 ( Priapizm - n:8); 6 saatlik priapizm sonrası konstriktör band çıkartıldı ve ratlara intraperitoneal olarak1 ay boyunca distile su verildi. Grup 4 (Priapizm+VPA – n:8); 6 saatlik priapizm sonrası konstriktör band çıkartıldı ve çalışma başlangıcından itibaren ratlara hergün 250 mg/kg intraperitoneal olarak VPA verildi. Birinci ayın sonunda tüm deneklerin in vivo erektil yanıtı değerlendirildi. Sonrasında alınan penis dokuları histolojik ve biyokimyasal olarak incelendi. Priapizm modeli ile yürüyen bu çalışmadan elde edilen veriler; VPA tedavisinin kas kalınlığının korunmasında ve bağ dokusu apopitozunda olumlu katkılar sağladığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Priapism is an full or half erection which continuous more than four hours with or without sexual stimuli and orgasm. Ischemic priapism is a condition which is low or none arterial flow with corpus cavernosum hardening and persistent erection. In ischemic priapism there are time dependent changings in corporal metabolic microenvironment accompanied by hypoxia, hypercarbia and asidosis. Expanded anoxic episodes inhibit corpus cavernosum smooth muscle contractility, cause smooth muscle death and irreversible fibrosis in corpus cavernosums. TGFβ-1 is a mediator which causes fibrosis in ischemic priapism. Valproic acid(VPA), nonspecific histone deacetylase inhibitör(HDAC), is a widely used anticonvulsant drug. Studies in hypertensive and myocardial ischemic animal models showed that VPA mediated HDAC inhibition prevents inflamation, smooth muscle tissue changes, TGF-β derived fibrosis. In this study, it was aimed to investigate the present potential of VPA in penile priapism model. There were created four groups that each group had eight subject. In group 1(control-n:8) control group's rats were given distilled water intraperitoneally every day for a mount. In group 2(Control+VPA-n:8), rats were given 250 mg/kg VPA intraperitoneally every day for a mount since study beginning. In group 3 (Priapism-n:8) after six hour priapism, constrictor band was removed and rats were given distilled water intraperitoneally every day for a mount. In group 4 (Priapism+VPA-n:8) after six hour priapism, constrictor band was removed and rats were given 250 mg/kg VPA intraperitoneally every day for a mount since study beginning. All group's rats's evaluated for erectile responses in the first mount ending. Penile tissues were histologically and biochemically examined. Datas which were obtained by this priapism model study, showed that VPA's treatment's positive effects on muscle thickness permanence and soft tissue's apopitosis.