Acil serviste non invaziv mekanik ventilasyon tedavisi alan hastaların etco2 değeri ile kan gazındaki PCO2 değerinin karşılaştırılması
Comparison of etco2 value and PCO2 value in blood gas of the patients receiving non invasive mechanical ventilation treatment in the emergency department
  1. Tez No: 615653
  2. Yazar: HÜSEYİN UZUNAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH SELVİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Amaç: Non invaziv mekanik ventilasyon tedavisi; acil servise nefes darlığı şikayeti ile başvuran hastaların tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Çalışmada NIMV tedavisinin uygulama modu ve takibinin değerlendirilmesinde kullandığımız invaziv bir yöntem olan kan gazı analizinde pCO2 değerlendirilmesi yerine non invaziv olarak ölçülen ETCO2 değerinin kullanılabilirliğini araştırmayı amaçladık. Materyal-Metod: Çalışma prospektif ve kesitsel olarak planlandı. Acil servise nefes darlığı şikayeti ile başvuran NIMV tedavisi alan KOAH veya Kalp Yetmezliği tanısı olan hastalar dahil edildi. Hastaların NIMV tedavisinin 1. saatinde alınan kan gazı analizinde ölçülen pCO2 değeri ve kapnometri ile ölçülen ETCO2 değeri karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan hastalara acil servis hekimleri tarafından konulan ön tanıların; %55'i (85 hasta) KOAH, %45'i ise (69 hasta) KY idi. Hastaların ortalama pCO2 değeri 52,6±13mmHg, ortalama ETCO2 değeri 33,6±10mmHg saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Non-invasive mechanical ventilation therapy is widely used in the treatment of patients presenting with shortness of breath to the emergency department. In the present study, we aimed to investigate the use of non-invasively measured ETCO2 value instead of pCO2 evaluation in blood gas analysis, which is an invasive method used for the evaluation of the application mode and follow-up of NIMV treatment. Material-Method: The study was planned prospectively and cross-sectionally. Patients who applied to the emergency department with shortness of breath, diagnosed with COPD or Heart Failure and received NIMV therapy were included. The pCO2 value from blood gas analysis and the ETCO2 value measured by capnometry at the 1st hour of the NIMV treatment were compared. Results: In the study 154 patients were included; 85 (55%) were diagnosed with COPD and 69 (45%) with HF. The mean pCO2 values of the patients were 52.6 ± 13mmHg, and the mean ETCO2 value was 33.6 ± 10mmHg.