Kapsayıcı bir iletişim kavramı olarak propaganda
Propaganda as an inclusive communication term
- Tez No: 615720
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI YAĞMURLU DARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Teknoloji, ulaşım ve iletişim imkânlarının büyük bir hızla geliştiği günümüzde propaganda; birçok farklı aktör tarafından uygulanan; aynı zamanda hiç bir bireyin, kitlenin, kurumun hedef olmaktan kaçınamadığı bir faaliyettir. Propagandacı açısından bir uzmanlık dalı olan ve bilimsel disiplinler tarafından sürekli olarak zenginleştirilen propaganda; alıcı için ise doğrunun, yanlışın ve bilinmezin iç içe geçtiği bir süreçtir. Bu nedenle toplumsal hayatın vazgeçilmez bir parçası olan propagandanın tanınması ve anlaşılması, her iki aktör için de önem arz etmektedir. Bu kapsamda tez, propaganda kavramı hakkındaki bilgi ve bilinç düzeyinin arttırılmasına destek olma çabasındadır. Tezde propaganda; benzer iletişim türlerinin asgari ortak zemini ve kaynağı olarak nitelendirilmiş, bir üst kavram ve kadim bir teknik olarak ele alınmıştır. Bu bakışa göre propaganda, farklı görünümlerle ortaya çıkan ancak doğası itibariyle ortak paydaya sahip olan iletişim faaliyetlerini anlatmaktadır. Sözü edilen ortak payda tezde; tarihsel arka plan, nitelik, araç ve yöntem üzerinden incelenmiş, bu sayede propagandanın doğası hakkında çıkarımlara ulaşılması amaçlanmıştır. Kavramsal bir tartışmayı içeren tezde, kavrama ilişkin anlam çerçevesinin belirlenmesine, unsurlarının analizine ve alıcı kitleye sunulmasına dair bilgi, tartışma ve yorumlara yer verilmektedir. Böylece tez, konuya ait yerli ve yabancı literatürde yer alan başlıca görüşlerin derlenerek yorumlar aracılığıyla aktarılması çabasındadır.
Özet (Çeviri)
In today's world, where technology, transportation and communication opportunities are rapidly developing, propaganda is an activity that is applied by many different actors and that cannot be avoided by any individual, group or institution. The propaganda, a specialty for the propagandist and which is perpetually enriched by the knowledge produced by different scientific disciplines, is a process in which the truth, fallacy and the vagueness intertwine for the receiver. For this reason, the recognition and comprehension of the propaganda, which is indispensable in social life, is important for both actors. In this scope the thesis aims to support the enhancement of information and awareness on the concept of propaganda. In the thesis“the propaganda”is considered as the source and common ground of similar communication methods, and is approached as an upper concept and an ancient technique. According to this view, propaganda describes the communication activities which emerge in different appearances but have a common ground by nature. In the thesis, the mentioned common ground has been investigated in terms of historical background, quality, tools and method; and thus, it was aimed to reach inferences on the nature of propaganda. In the thesis, which involves a conceptual discussion, place is given to information, discussion and comments on determining the semantic framework, analyzing its elements and its presentation to the receiving audience. Thus, the thesis makes an effort to convey the major opinions in local and foreign literature, by means of compilation and comments.