Kurumsal iletişim perspektifinden güçlü bir kurumsal imajın oluşturulmasında çalışan motivasyonunun önemi
The importance of employee motivation in establishing a powerful corporate image from corporate communication perspective
- Tez No: 551649
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLAY BAŞOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, İşletme, Public Relations, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kurumsal İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Hayatımızın her alanında bulunan imaj kavramı, bilinçli ya da bilinçsizce başvurduğumuz, kişileri, kurumları, nesneleri ve markaları tanımlarken kullandığımız tüm anlamlara karşılık gelmektedir. Oldukça kapsamlı olan imaj kavramı, tüm sosyo-kültürel ve demografik unsurlardan beslenen, tüm bu unsurlar ile karşılıklı olarak etkileşim halinde bulunan toplumsal bir olgudur. Kurumsal imaj ise, küreselleşme ile birlikte her geçen gün yükselen rekabet ortamında kurumların kendilerini ifade edebilmek ve piyasada yer kazanabilmek için başvurdukları yegâne kavramdır. Kurumların, ellerinde var olan ve kurumların temelini oluşturan insan kaynağını elinde tutabilmek adına, öncelikli olarak uyguladığı iletişim stratejilerinin sonucundaki kazanımı olarak da görülebilen kurumsal imaj algısı, hedef kitlelerin zihinlerinde kalıcı bir yer edinebilmek için de ihtiyaç duydukları oldukça güçlü bir kavramdır. Bu bağlamda, etkin kurumsal iletişim çalışmaları doğrultusunda oluşturulan olumlu kurumsal imaj algısının, kurum üyelerinin çalışma motivasyonlarını da olumlu yönde etkileyeceği düşünülmektedir. Gerçekleştirilen bu çalışmanın amacı, güçlü bir kurumsal imajın oluşturulmasında çalışan motivasyonunun önemini vurgularken, kurumsal iletişimin bu sürece ne şekilde katkıda bulunduğunu göstermektir. Bu çalışmada, kurumsal imajı oluşturan alt boyutların, çalışanların motivasyonları ile ilişkisinin ortaya konulması amaçlanmaktadır. Bu kapsamda araştırma amacı ile Capital Dergisi tarafından 2017 yılında gerçekleştirilen çalışma sonucunda, 'Kurumsal İmajı En Güçlü ve Çalışan Motivasyonu En Yüksek' 20 firma arasından 15.seçilen Doğuş Otomotiv evren olarak alınmış olup, Balıkesir ilindeki yetkili Doğuş Otomotiv bayisinde çalışan personeller örneklem olarak alınmıştır. Birinci bölümde kapsayıcı bir kavram olarak iletişim ve kurumsal iletişim kavramlarının tanımları yapılmış, kurumsal iletişimin amaçları, işlevleri ve sınıflandırılmasından bahsedilmiştir. Ek olarak, kurumsal iletişim kapsamına detaylı olarak değinilmiştir. İkinci bölümde imajın kavramsal çerçevesi belirlenmiş, kurumsal imaj tanımına ağırlık verilerek ilişkide olduğu diğer imaj kavramları detaylandırılmış ve kurumsal iletişim ve kurumsal imaj kavramlarının ilişkisi incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, motivasyon tanımının içeriğine odaklanılırken motivasyonel süreçler ve faktörleri incelenmiş, motivasyon kuramları çalışan perspektifinden detaylandırılarak, çalışan motivasyonu ile kurumsal imaj arasındaki ilişki kurumsal iletişim çerçevesinde incelenmiştir. Bu bağlamda, kurumsal iletişim bu etkileşimin oluşmasında kapsayıcı ve birleştirici görevi görmektedir. Araştırma Balıkesir ilinde Doğuş Otomotiv yetkili bayisinde çalışan 312 beyaz ve mavi yaka personelle sınırlandırılmıştır. Araştırmanın amacı, tüm kurumlar ve markalar için büyük önem arz eden kurumsal imajın güçlendirilmesinde, çalışan motivasyonunun etkisini, kurumsal iletişim çerçevesinde inceleyebilmektir. Bu amaçla araştırmanın evreni Doğuş Otomotiv bünyesinde çalışan tüm mavi ve beyaz yaka olmak üzere 1200 personelden oluşturulmuştur. Araştırmanın örneklemini ise Doğuş Otomotiv Balıkesir yetkili bayisinde çalışan 312 mavi ve beyaz yaka personel oluşturmaktadır. Araştırma yöntemi olarak uygulanan anket yönteminde 5'li likert ölçeği kullanılmış, elde edilen veriler analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Elde edilen verilerden ulaşılan analiz sonuçlarına göre, kurum çalışanlarının motivasyon düzeyleri ve kurumları hakkındaki imaj algıları ortalama düzeyde kalmaktadır ve kurumsal imajın güçlendirilmesinde çalışanların motivasyonlarının yüksek derecede etkilerinin bulunduğunu söylemek doğru olmayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, effect of motivation level of employees is aimed to determine over the corporate image. In the research, the level of this effect is specified about Doğuş Automotive's existent corporate image with evaluating motivation levels of employees Doğuş Automotive distributor in Balıkesir. In the first chapter, communication and corporate communication definitions are reviewed as inclusive concepts and purposes, functions and classifications of corporate communication has been mentioned. In addition, scope of corporate communication is explained detailed. In the second part, the scope of image has been identified in conceptual framework and all the image concepts are explained with focusing on corporate image. Additionally, the relationship between corporate communication and corporate image is analyzed. In the third chapter, while focusing the definition of motivation content, motivational factors and processes were explained and motivation theories are detailed from the perspective of employees. In addition, the relationship between employee motivation and corporate image is analyzed in corporate communication framework. In this context, corporate communication has a mission as a unifying and inclusive in this interaction. The research is limited to 312 employees who are working in Doğuş Automotive distributor in Balıkesir with blue and white collar. The purpose of this research is the determine the importance of employee motivation in strengthening the corporate image which has great importance for all institutions and brands form corporate communication perspective. For this purpose, population of this research was established with the all white and blue-collar employees working in Doğuş Automotive. The sample of this study is determined with all white and blue-collar employees in Balıkesir distributor. Likert scale has been used a research method and obtained datas were analyzed and interpreted. According to analysis of results, the level of motivation and perceptions about the corporate image of employees remains at average levels and it would not be right to say that the employee motivation has a high degree of influence in strengthening the corporate image.