Toplumsal bir iletişim şekli olarak yeni toplumsal hareketler -Gezi Parkı örnekleminin Luhmanncı analizi-
New sociial movements as a form of social communication –Luhmannian analysis of Gezi Park sample-
- Tez No: 475650
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH TAŞKESEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışma günümüz toplumsal organizasyonunu oluşturan ilişkileri, toplumu iletişimin kapsayıcı üst kavramı olarak kavrayan Luhmann sosyolojisi çerçevesinde ve Gezi Parkı olaylarıyla alakalı saha verilerinden hareketle incelemeye çalışmaktadır. Gerçek Zamanlı Elektronik İletişim sistemleriyle birlikte iletişimde meydana gelen değişimler Luhmann'ın iletişim ve toplum kavramlarından hareketle ve sistem kuramı çerçevesinde Gezi Parkı olaylarını mümkün kılan toplumsal ilişkilerin açıklanmasında kullanılmaya çalışılmıştır. Günümüz toplumlarının yapısı tamda onu var eden iletişimin sıra dışı sosyal bağımsızlık ve aşırı bireyselleşme özellikleri ile karakterize edilen sosyal ve nesnel kopuş halinin bir neticesinde ve buna ek olarak yeni iletişimin dengesiz, heterarşik ve hibrit yapısına da paralel bir şekilde oluşmaktadır. Bu manada yeni iletişim araçlarının aslında yeni iletişimin taşıyıcıları olduğundan hareketle, toplumsal sistemlerden bir tanesi olan siyasetin söz konusu bu değişimden nasıl ve ne ölçüde etkilendiği Gezi Parkı olaylarına katılan kişiler üzerinden çözümlenmeye çalışılmıştır. Çalışma süresince 2013 yılı Haziran ayında İstanbul Taksim Gezi Parkında yaşanan olaylara katılmış kişilerle yapılan derinlemesine görüşmelerden elde edilen verilerden hareketle, Luhmann sosyolojisinde toplumun yeniden inşası anlamına gelen, yeni iletişimin siyasal kültür üzerindeki dönüştürücü etkisi açık bir şekilde gözlenmiştir. Bu manada katılımcıların siyasete, siyasal katılıma, siyasal katılım motivasyon ve şekillerinin değişimine yükledikleri anlamın değişmesini etkileyen olguların, katılımcıların gündelik yaşamlarında içerisinde bulundukları toplumsal ilişkiler çerçevesinde var ettikleri iletişimden hareketle oluştuğu ve değiştiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study tries to analyze the relations forming current social organization in terms of Luhmann Sociology which comprises society as the inclusive supra-concept of communication, and concerning the field data related to Gezi Park incidents. The changes in communication resulting from the Real-Time Communication Systems based on Luhmann's communication and society concepts and system theory have been used in explaining the social relations which enable Gezi Park incidents. The structure of current societies occur collaterally with the unstable, heterachical, and hybrid structure of new communication in addition to social and subjective disengagement which is characterized with the communication's functions of extraordinary social independence and overindividualism. In this sense, considering the new communication tools as in fact being the transporters of new communication, how and how much politics, one of the social systems, gets affected by this change has been discussed through the individuals who participated in Gezi Park incidents. During the study, with reference to the data collected by immensely observing the people who took part in the incidents occured in İstanbul Taksim Gezi Park in June, 2013, the transformative effect of new communication on political culture which means reconstruction of the society in Luhmann Sociology has been clearly observed. In this sense, it has been observed that the phonemena which affect the meaning the participants convey to politics, political participation, the changes in motivation and the forms of political participation comprise and alter in terms of the social relations of the communication in the participants' daily lives.