L'amphibolie des concepts de la reflexion et l'analyticite chez Kant
Kant'ın refleksiyon kavramlarinin amfibolisi ve analitiklik
- Tez No: 615750
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİYE KOVANLIKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2020
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez İmmanuel Kant'ın Saf Aklın Eleştirisi'nde transandantal refleksiyonun işlevi üzerine bir araştırmadır. Refleksiyon kavramlarının amfibolisinin açıklanması için amfiboli kelimesinin Antik Yunanca kökeni ve Aristoteles'in Sofistik Çürütmeler eserinde açıkladığı amfiboli kavramı incelenir. Grelling-Nelson paradoksu ve bu paradoksun amfiboli terimine uygulanmasıyla ortaya çıkabilecek bir başka paradoks tartışılır. Özdeşlik ve fark başta olmak üzere bazı refleksiyon kavramlarının Kant'ın analitik yargıları ve sentetik yargıları tanımlamakta kullandığı kavramlar olmalarına dayanarak transandantal refleksiyon faaliyetinin analitik yargılar ile sentetik yargıların ayırt edilmesinin bir zorunlu koşulu olduğu savunulur. Bu amaçla Kant'ın analitiklik tanımı incelenir ve Robert Hanna'nın bu konudaki savları tartışılır. Hanna'nın tanımladığı k-çelişki ve m-çelişki açıklanır. Kant'ın analitiklik tanımı açısından kavramların özdeşliği ve farklılığı irdelenir. Kant'ın Saf Aklın Eleştirisi'nde sunduğu tasarımların tasnifi ile Jasche Mantığı'nda belirttiği bilginin dereceleri karşılaştırılır. Leibniz'in ayırdedilemezlerin özdeşliği ilkesine Kant'ın bir eleştirisi alıntılanarak, transandantal refleksiyonun buradaki işlevine işaret edilir. Son olarak, Kant'ın sunduğu hiçler tablosunda bulunan nihil negativum'un yalnızca mantıksal bir çelişkiden ibaret olmadığı savunularak, sentezlenemeyen kavramlar ve Kant'ın çelişki tanımı açıklanır. Sentezlenemeyen kavramların hem totoloji hem çelişki özelliği gösteren yargılara yol açabilecekleri öne sürülür.
Özet (Çeviri)
This thesis is a research on the function of transcendental reflection in Immanuel Kant's Critique of Pure Reason. The Ancient Greek origin of the word amphiboly and Aristotle's concept of amphiboly in the Sophistical Refutations are studied to explain the amphiboly of the concepts of reflection. Grelling-Nelson paradox and another paradox which may arise by the application of this paradox on the term amphiboly is discussed. Based on the fact that some concepts of reflection, primarily identity and difference, are used by Kant in defining analytic judgments and synthetic judgments, it is argued that the act of transcendental reflection is a necessary condition of the distinction between them. To this end, Kant's definition of analyticity is examined and Robert Hanna's theses on the subject are discussed. K-contradiction and m-contradiction are explained. The identity and difference of concepts are studied with regard to analyticity. The classification of representations which Kant presents in the Critique is compared with the degrees of knowledge which he indicates in the Jasche Logic. Upon citing Kant's criticism of the principle of the identity of indiscernibles of Leibniz, the function of transcendental reflection therein is indicated. Lastly, by defending that the nihil negativum in the table of nothings provided by Kant is not only a logical contradiction, insynthesizable concepts and Kant's definition of contradiction are explained. It is proposed that insynthesizable concepts can lead to judgments which are both tautological and contradictory.