İcra takibinde derdestlik
Lis pendency of enforcement procedures
  1. Tez No: 615751
  2. Yazar: NURİYE ŞEYMA AKYEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Derdestlik bir askıda olma halidir. Hukuk Muhakemeleri Kanunu çerçevesinde taraflar arasında görülmekte olan bir davaya rağmen yeniden dava yoluna başvurulamaması olumsuz bir dava şartı olarak düzenlenmiştir. İcra ve İflas Kanunu çerçevesinde ise derdestliğe ilişkin herhangi bir düzenlemeye yer verilmemiştir. Derdestlik kurumuna ilişkin herhangi bir düzenlemeye yer verilmemiş olmasının sonuçları tartışmalıdır. Bu hususta kanun koyucunun derdestlik kurumuna ilişkin bir düzenleme yapmamış olmasının ne anlama geldiği değerlendirilmelidir. Yargılama hukukumuzda önemli amaçları öngören derdestlik kurumunun takip hukuku bakımından da aynı amaçlara matuf olup olmadığı incelenmelidir. Bu bağlamda derdestlik kurumunun takip hukukuna yansıdığı haller değerlendirilmelidir. İcra takiplerinde derdestlik iddiasının var olabileceği kabul edilirse bu iddianın hangi vasıtalarla ileri sürülmesi gerektiği değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Lis pendens is a state of being pending. Lis pendens is regarded as an obstacle to bring an action in the frame of Code of Civil Procedure. However Enforcement and Bankruptcy Law does not include any regulation related to lis pendens. The outcomes of lack of regulation should be analyzed. The pendency aims at providing many important principles in law of civil procedure. It should be analyzed whether the same aims are valid for the enforcement law. In this frame, it should be examined in which ways the pendency could take place between the enforcement procedures and it should be researched through which tools the pendency could be argued.