Viyana satım sözleşmesi'nde tazminat sorumluluğu ve istisnaları
Liability to damage in vienna sales convention and its exemptions
- Tez No: 615791
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AYRANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Viyana Satım Sözleşmesi (CISG), Kıta Avrupası ile Anglosakson hukuk sistemleri arasında bir denge kurulması ve satım hukukunun yeknesaklaştırılması maksadına matuf bir milletlerarası antlaşmadır. Anglosakson hukuk sisteminde aslî başvuru yolu tazminat olsa da, Kıta Avrupası hukuk sisteminde aynen ifa talebine öncelik tanınmaktadır. Viyana Satım Sözleşmesi'nde her iki hukuk düzeninin beklentilerinin karşılanması adına tazminatın yanında aynen ifayı talep hakkının da düzenlenmesi, başvuru yollarının sistemdeki konumları hakkında tartışmaların doğmasına sebebiyet vermiştir. Çalışmamızın temel amacı, Viyana Satım Sözleşmesi'nde tazminat sorumluluğunun konumunu tespit edebilmektir. Bu doğrultuda, birinci bölümde öncelikle Viyana Satım Sözleşmesi'nin tarihçesi ve uygulama alanı hakkında bilgi verilmiş, ardından ifa engelleri sistemi ve akdî sorumluluğa ilişkin genel bir değerlendirme yapılarak, tazminat sorumluluğunun sistemdeki konumu hakkında bir bakış açısı yakalamak amaçlanmıştır. İkinci bölümde, tarafların yükümlülüklerine ve bunların ihlâli hakkında açıklamalar yapılmış, ardından 74, 75 ve 76'ncı maddelerde düzenlenen tazminat sorumluluğu hakkında bilgi verilmiştir. Bölümün sonunda, tazminat sorumluluğu ile diğer başvuru yollarının ilişkisine değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise Viyana Satım Sözleşmesi'nin 44, 74, 77, 79 ve 80'inci madde hükümleri, tazminat sorumluluğuna istisna teşkil etme biçimleri bakımından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Vienna Sales Convention (CISG) is an international treaty aimed at achieving the uniformization of sales law and a balance between Civil Law and Common Law. In the Common Law, although the main remedy is compensation, the right to claim specific performance is given priority in the Civil Law. The regulation of liability to damage and specific performance in order to meet the expectations of both systems in Vienna Sales Convention has led to discussions about the place of the remedies in the system. The main purpose of our study is to determine the place of liability to damage in the Vienna Sales Convention. Accordingly, in the first chapter, the history and sphere of application of the Vienna Sales Convention are given, and then they are followed by a general assessment of the barriers to performance system and contractual liability to capture a perspective on the position of liability to damage in the system. In the second chapter explanations about the obligations of the parties and their violations have been explained, followed by information on the liability to damage regulated in Articles 74, 75 and 76. At the end of the chapter, the relationship between the liability to damage and the other remedies are discussed. In the third chapter, the provisions of Articles 44, 74, 77, 79 and 80 of the Vienna Sales Convention are examined in terms of their exemption from liability to damage.