Conventional vs nonconventional forms of political participation: Motivations behind political participation of youth in Turkey
Geleneksel ve geleneksel olmayan siyasi katılım şekilleri: Türkiye'de gençliğin siyasi katılımının arkasındaki motivasyonlar
  1. Tez No: 615851
  2. Yazar: ÖZGE ÖZ DÖM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ BİNGÖL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki gençlerin siyasi katılımlarının arkasındaki motivasyonları incelemektedir. Temel amaç, geleneksel ve geleneksel olmayan siyasi katılım biçimlerini incelemek ve analiz etmektir. Ayrıca bu iki siyasi katılım biçimini etkileyen motivasyonların benzerliklerini ve farklılıklarını genç üyeler özelinde görmek amaçlanmaktadır. Çalışmanın araştırma sorusu,“Türkiye'de siyasi parti gençlik kollarının üyeleri ve sivil toplum örgütleri üyesi olan gençlerin temel motivasyonlarının farklılıkları nelerdir?”şeklinde oluşturulmuştur. Gençlerin Türkiye'de siyasi partilere ve sivil topluma katılmaları için vatandaşlık, sosyal sermaye, kişisel çıkarlar/ilgiler, aile, sosyal medya, parti kimliği / lideri ve sosyal çevre olmak üzere yedi temel motivasyonları olduğunu ve bu iki katılım biçiminde bu motivasyonların etkisinin önemli derecede farklılaştığı öngörülmüştür. Çalışmada, bu motivasyonlara dayanarak yedi hipotez oluşturulmuş ve alan araştırması ile bu hipotezlerin geçerliliği sınanmıştır. Çalışmanın evreni, AK Parti, CHP ve GoFor'un gençlik kollarının üyeleri olarak belirlenmiştir. Örneklem ise her kuruluşun yürütme üyelerinden seçilen 10 üyeyi kapsamaktadır. İçerik taraması ve analizi MaxQDA 2018 yazılımı ile yapılmıştır. Alan araştırması sonuçlarına göre parti kimliği AK Parti'nin genç üyeleri için ana motivasyon iken, CHP ve GoFor için kişisel çıkar/ilginin ana motivasyon olduğu ortaya çıkmaktadır. Öte yandan, en az etkili motivasyonun siyasi partiler için sosyal sermaye, GoFor örneğinde ise sosyal çevre olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the young people's motivations behind political participation in Turkey. The basic aim is to study and analyze the different forms of political participation; conventional forms and nonconventional forms of political participation, and see if there is any similarities or differences among the young members of these two modes of political participation. The research question is developed as“What are the differences of basic motivations of the young people who are the members of political parties' youth branches and members of civil society organizations in Turkey?”I assume that there are seven basic motivations for young people to participate in political parties and civil society in Turkey namely citizenship, social capital, personal interests, family, social media, party identity/leader and social environment, and their importance changes in these two cases. I stated seven hypothesis based on these motivations, and evaluate their validity with the field research. The universe of the study is set as the members of youth branches of AK Party and CHP, and GoFor. I decided my sample to cover 10 members from each organization, and these members are selected from the executive members. The content is scanned and analyzed via MaxQDA 2018 software. Based field research on motivations of youth members of political parties, and GoFor, I find that party identity is the leading motivation for the young members of AK Party, while it is the personal interest in the case of CHP, and GoFor. For political parties, social capital seems to be the least chosen motivation, while it is the social environment in the case of GoFor.