Kolon kanserinde sitokrom P450 (CYP) ve glutatyon s-transferaz (GST) ekspresyonlarının araştırılması
Investigation of GSTML, GSTTL, GSTPL, CYP2E1 isoenzyme expressions in colon normal and adenocancer tissue
- Tez No: 615876
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL OĞUZTÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Kırk yedi kolon adenokanserli ve normal kolon dokusunda Glutatyon S-Transferaz izozimlerinden pi (GSTP) ve teta (GSTT) ayrıca Sitokrom P450 izozimlerinden CYPA1, B1, 2E1'in protein ekspresyonları karşılaştırılmıştır. Normal kolon ve adenokanserli kolon dokularında GSTP1, GSTT1, CYP1A1 ve CYP1B1 ekspresyonları karşılaştırıldığında kolon adenokanserli dokulardaki protein ekspresyonunun yüksek olduğu istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p < 0.05). Ayrıca kolon kanserli dokularda GSTP1 ile sigara içimi arasında da istatiksel olarak pozitif ilişki bulunmuştur (p0,05). GST ve CYP izozimleri az diferansiye, orta diferansiye ve iyi diferansiye kolon adenokanserli dokularında istatistiksel olarak farklı eksprese ettiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigated the immunohistochemical staining characteristics of glutathione-S-transferase (GST) pi, and theta cytochrome P450 (CYP) A1, B1, 2E1 isoenzymes in 47 normal and colon adenocancer tissues. When the normal and cancer tissues from these cases were compared according to their staining intensity, GST pi, theta and CYP1A1, CYP1B1expressions in colon cancer cells were significantly higher than in colon normal epithelial cells (p < 0.05). There was a significant positive relationship between GSTP expression and smoking status (p 0.05). There was a statistically significant differences between GST, CYP isoenzymes expressions and tumor differentiation status.