Romatoid artrit ve ankilozan spondilit hastalarında uykunun değerlendirilmesi ve anti TNF-α tedavisinin uykuya olan etkisi
The evaluation of sleep quality and effect of anti TNF-α treatment to sleep in patients with ankylosing spondylitis and rheumatoid arthritis
- Tez No: 615875
- Danışmanlar: UZMAN AJDA BAL HASTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın amacı Romatoid Artrit ve Ankilozan Spondilit hastalarında uyku kalitesini ve Anti TNF-α tedavisinin uykuya olan etkisini değerlendirmekti. Romatizmal Hastalıklar İzlem Polikliniğinde Ocak 2010 ile Nisan 2013 tarihleri arasında takip edilen AS ve RA tanılı hastalardan, hastalık aktivitesi yüksek olup Anti Tnf-α tedavisi alması planlanan hastalar ve hastalığı remisyonda olan hastalar çalışmaya dahil edildi. Daha önce bilinen bir uyku bozukluğu olanlar, hamileler, kanser tanısı olanlar, uyku ilacı alanlar çalışma dışı bırıkıldı. Çalışmaya toplam hastalık aktivitesi yüksek 22 RA ve remisyonda 13 kişi olmak üzere toplam 35 RA hastası ile 19 hastalık aktivitesi yüksek ve 19 remisyonda AS olmak üzere toplam 38 AS hastası dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri kaydedildi. Hastalık aktivitesini ve dizabilitesini belirlemek amaçlı RA hastalarında DAS-28 ve HAQ; AS hastalarında ise BASDAI, BASFI ve ASQoL kullanılırken, uyku kalitesini değerlendirmek için Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi kullanıldı ve hastalara polisomnografik inceleme yapıldı. Hastalık aktivitesi yüksek olup Anti TNF-α tedavisi başlanacak olanlar tedavi öncesi ve sonrasında 3. Ayda değerlendirilirken remisyondakiler ise bir kez değerlendirildi. Hastalık aktivitesi yüksek olan RA ve AS hastalarında PUKİ değeri remisyondakilere göre anlamlı derecede yüksek saptandı ve Anti TNF-α tedavisi sonrası anlamlı derecede düşme görüldü (p=0,026, p=0,012, p=0,000, p=0,005). Tüm RA hastalarının %60'ında, tüm AS hastalarının ise %57,9 'unda PUKİ ile değerlendirilen ölçekle kötü uyku kalitesi saptandı. RA hastalarında Polisomnografik incelemede hastalık aktivitesi yüksek ve remisyondaki gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05), AS hastalarında ise horlamanın hastalık aktivitesi yüksek olan grupta daha fazla olması dışında anlamlı farklılık yoktu (p=0,012, p>0,05). Hem RA hem de AS hasta grubunda Anti TNF-α tedavisi sonrası PSG incelemede anlamlı fark mevcut değildi (p>0,05). Tüm RA ve AS hastaları değerlendirildiğinde NREM I ve III oranlarının arttığı, REM oranlarının azaldığı gözlendi. AHI ile değerlendirilen OUAS sıklığı RA hastalarında %82,9 AS hastalarında ise %73,7 saptandı. Periyodik bacak hareketi RA hastalarında %45,7 AS hastalarında ise %26,3 oranında saptandı. Tüm RA ve AS hastalarında polisomnografik parametrelerin hiçbiri hastalık aktivitesi, dizabilitesi ve yaşam kalitesi ile ilişkili bulunmadı (p>0,05). Sonuç olarak; RA ve AS hastalarında uyku bozukluğu sık görülmektedir. Bu nedenle bu hastalarda uyku bozukluğu hasta takibinde dikkate alınmalı ve hem klinik hem de uyku labratuarında değerlendirilmelidir ve gerekli önlemler alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study seeks to evaluate the sleep quality of the patients with Rheumatoid Arthritis(RA) and Ankylosing Spondylitis(AS), and the effect of Anti TNF-α treatment on the sleep itself. Among the patients with RA and AS observed between the dates of January 2010 and April 2013 in Rheumatic Diseases Monitoring Clinic, the ones with a high disease activity and planned to take the Anti Tnf-α treatment, and the ones whose diseases are in remission are included in the study. However, the patients with an earlier sleeping disorder, the pregnant, the patients diagnosed with cancer and the patients using sleeping medicine have been excluded from the research. In total, the research included 35 RA patients (22RA patients with a high disease activity and 13AS patients in remission), and 38 AS patients (19AS with a high disease activity and 19 AS patients in remission). The demographic characteristics of the patients have been recorded. While DAS-28 and HAQ for RA patients and BASDAI, BASFI and ASQoL for AS patients have been used in order to determine the disease activity and the disability, Pittsburg Sleep Quality Index has been preferred to determine the sleep quality, and patients have been subjected to the polysomnographic examination. The patients with a high disease activity and who are about to start taking Anti Tnf-α treatment have been evaluated in their 3rd Month, before and after the treatment whereas those in remission have been evaluated only once. The PUKİ value in the RA and AS patients with a high disease activity has been dramatically high when it is compared to the patients in remission, and after the Anti Tnf-α treatment there has also been a dramatic decrease in the value. The 60% of all RA patients and 57, 9% of all AS patients have been found to possess bad sleep quality through the use of PUKİ scale. There hasn't been found a big difference between the RA groups with a high disease activity and in remission in the polysomnographic examination. There hasn't been any difference in the AS group either, except the higher value of snoring in the patients with a high disease activity. In both RA and AS groups, a slight difference has been observed in the PSG examination after the Anti Tnf-α treatment. When all the RA and AS patients have been evaluated, there has been an increase in their levels of NREM I and III, and a decrease in their REM levels. The OUAS frequency determined via the AHI has been seen in 82, 9% of RA patients and 73, 7% of the AS patients. The periodic leg movement has been 45,7% of RA patients and 26,3% of AS patients. In all RA and AS patients, no relationship has been found between the polysomnographic parameters, and the disease activity, disability and life quality. To conclude; there is a sleep disorder in RA and AS patients. Therefore, the sleep order should be taken into consideration during the patient monitoring, should be evaluated both in the clinic and the laboratory, and some precautions should be taken accordingly.