Prostat kanserli hastalarda radyoterapi uygulamalarında miRNA-20a ve miRNA-106b ekspresyon düzeylerinin incelenmesi
Investigation of miRNA-20a and miRNA-106b expression levels on radiotherapy in prostate cancer patients
  1. Tez No: 615895
  2. Yazar: NAZLI EYVAN TOPCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Prostat kanserinde, radyoterapi hayatta kalma oranını ve tedavi etkinliğini arttıran terapötik yaklaşımlardan birisidir. Çalışmamızın amacı radyoterapi öncesi ve sonrası prostat kanseri olan hastalarda miR-20a ve miR-106b ekspresyon düzeyleri ve bazı hematolojik parametreler değişiklikleri araştırmaktır. Çalışmaya radyoterapisi için Radyasyon Onkolojisi Bilim Dalı'na başvuran 35 prostat kanserli hasta dahil edildi. Radyoterapiden önce ve sonra kan örnekleri alındı. miR-20a ve miR-106b ekspresyonları kantitatif ters transkripsiyon polimeraz zincir reaksiyonu (qRT-PZR) kullanılarak analiz edildi. Lökosit, lenfosit, eritrosit, trombosit ve nötrofil sayımı, otomatik hücre sayımı cihazında ölçüldü. Radyoterapi sonrası hastalarda miR-20a ve miR-106b ekspresyon seviyelerinin arttığı saptandı. Radyoterapi sonrası hastalarda PSA, fPSA, lökosit, lenfosit ve nötrofil sayıları önemli derecede azalırken, eritrosit ve trombosit sayıları arasında anlamlı bir değişiklik olmadığı bulundu. Pearson korelasyon analizi ile, radyoterapi sonrasında miR-20a ile miR-106b ekspresyon düzeylerinin pozitif korelasyon gösterdiği bulundu (r = 0.722, p = 0.01). Radyoterapi öncesinde fPSA ile miR-106b ekspresyon düzeyleri arasında anlamlı negatif bir korelasyonun olduğu görüldü (r = -0.598, p = 0.014). Ayrıca, radyoterapi öncesinde lökosit sayısı ile miR-20a ekspresyon düzeyleri arasında anlamlı negatif bir korelasyonun varlığı gösterilmiştir (r = -0.474, p = 0.035). Lökosit, lenfosit, eritrosit, trombosit ve nötrofil sayımı, otomatik hücre sayımı cihazında ölçüldü. Radyoterapi sonrası hastalarda miR-20a ve miR-106b ekspresyon seviyelerinin arttığı saptandı. Radyoterapi sonrası hastalarda PSA, fPSA, lökosit, lenfosit ve nötrofil sayıları önemli derecede azalırken, eritrosit ve trombosit sayıları arasında anlamlı bir değişiklik olmadığı bulundu. Bu değişikliklerin prostat kanserli hastaların üzerindeki etkileri daha ileri çalışmalarla açıklanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Investigation of miRNA-20a and miRNA-106b expression levels in radiotherapy applications in patients with prostate cancer In prostate cancer, radiotherapy has therapeutic effect and increase treatment efficacy and thus the survival rate. It has been showed that radiation resulted in some changes on synthesis of miRNAs and so, cellular responses in tumor cells. The aim of our study was to investigate expression levels of miR-20a and miR-106b and some hematological parameters in patients with prostate cancer, before and after radiotherapy. 35 patients who admitted to Radiation Oncology Department for prostat cancer radiotherapy were included in this study. Blood samples were obtained before and after radiotherapy. miR-20a and miR-106b expressions were analyzed by using quantitative reverse-transcription polymerase chain reaction (qRT-PZR). Leukocyte, lymphocyte, erythrocyte, platelet and neutrophil counts were measured by automatic cell counter. We found that miR-20a and miR-106b expression levels increased in the patients after radiotherapy. We also found that erythrocyte and platelet counts did not significantly change while PSA, fPSA, leukocyte, lymphocyte and neutrophil counts significantly decreased in patients after radiation treatment. From Pearson's rank correlation analysis, we found that miR-20a expression levels positively correlated with miR-106b expression levels after radiotherapy group (r=0.722, p=0.01). The levels of fPSA correlated significantly with miR-106b expression levels before radiotherapy group (r=-0.598, p=0.014). Additionally, the leukocyte count correlated significantly with miR-20a expression levels before radiotherapy group (r=−0.474, p=0.035). Our findings showed that expression levels of some miRNAs such as miR-20a and miR-106b and hematological parameters were changed in prostate cancer patient after radiation treatment. These changes might be an important factor for cancer treatment and metastasis. Effects of these changes on prostate cancer patients must be clarified with further studies.