Metastatik olmayan prostat kanseri vakalarında uygulanan definitif radyoterapide prostat volümünün risk altındaki kritik organ dozları üzerindeki etkisi
Impact of prostate volume on organ-at-risk doses in definitive radiotherapy for non-metastatic prostate cancer
  1. Tez No: 962398
  2. Yazar: MUHAMMED EMİN GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı lokalize prostat kanseri tanılı hastalarda küratif amaçlı yapılan ılımlı hipofraksiyone (M-HFRT-Moderately Hypofractionated Radiotherapy) ve stereotaktik vücut radyoterapisi (SBRT-Stereotactic Body Radiation Therapy) uygulamalarında prostat volümünün risk altındaki kritik organ dozları (OAR-Organ At Risk) üzerindeki etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: 01 Ocak 2013-01 Haziran 2024 tarihleri arasında SBÜ Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Radyasyon Onkolojisi kliniğinde düşük ve orta riskli, evreleri T1-2N0M0 olan, prostat kanseri tanısıyla küratif amaçlı M-HFRT (67,5 Gray (Gy)/2,7 Gy/25 Fraksiyon (Fx)) ya da SBRT (36,25 Gy/ 5 Fx) uygulanarak en az 6 ay süre ile takip edilen 87 hastanın verileri çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar retrospektif olarak taranmış ve dozimetrik verileri analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda toplam 87 prostat kanseri hastasının dozimetrik verileri incelenmiştir. M-HFRT grubunda 50 hasta, SBRT grubunda ise 37 hasta mevcuttur. Prostat volümü ve toplam PTV (Planning Target Volume) değerlerinin komşu OAR'ler üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. M-HFRT grubunda: Prostat hacmi 60 cc'nin üzerinde olan hastalarda rektum V65 Gy değerinin anlamlı şekilde daha düşük olduğu (p=0,042) ve toplam PTV değeri 138,4 cc'nin üzerinde olan hastalarda mesane V65 Gy değerinin istatistiksel olarak daha yüksek olduğu tespit edilmiştir (p=0,039). SBRT grubunda: (1) Rektum V29 Gy değeri, toplam PTV değeri 120 cc'nin üzerinde olan hastalar ile 120 cc ve altında olanlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark göstermemiştir ancak toplam PTV değeri 120 cc'nin üzerinde olan hastalarda, rektum V29 Gy değerinin %20'nin üzerinde olma sıklığı daha fazladır (p=0,014). (2) Toplam PTV değeri 120 cc'nin üzerinde olan hastalarda mesanenin V37 Gy ve V18,1 Gy dozlarını alan hacimleri, 120 cc ve altında olanlara göre istatistiksel olarak daha yüksektir (sırasıyla p=0,015 ve p=0,007).
Özet (Çeviri)
Aim: The objective of this study is to investigate the impact of prostate volume on organ-at-risk (OAR) doses in patients with localized prostate cancer undergoing moderately hypofractionated radiotherapy (M-HFRT) and stereotactic body radiation therapy (SBRT) for curative purposes. Materials and Methods: Data from 87 patients with low and intermediate-risk, T1-2N0M0 stage prostate cancer who underwent curative M-HFRT (67.5 Gray (Gy)/2.7 Gy/25 Fractions (Fx)) or SBRT (36.25 Gy/5 Fx) and were followed for at least 6 months, between January 1, 2013, and June 1, 2024, at the Radiation Oncology Clinic of SBÜ Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital, were included in this study. Patients were retrospectively reviewed, and their dosimetric data were analyzed. Results: Our study meticulously analyzed the dosimetric data from a total of 87 prostate cancer patients, comprising 50 individuals in the M-HFRT group and 37 in the SBRT group. The primary focus of our investigation was to understand how prostate volume and total Planning Target Volume (PTV) values influenced the radiation doses delivered to adjacent OARs. Within the M-HFRT group, several key findings emerged. Notably, patients with a prostate volume exceeding 60 cc exhibited a significantly lower rectum V65 Gy value (p=0.042). Conversely, when the total PTV value surpassed 138.4 cc, a statistically higher bladder V65 Gy value was observed (p=0.039). In the SBRT group, our analysis revealed distinct patterns. While there was no statistically significant difference in the rectum V29 Gy value between patients with total PTV values above versus at or below 120 cc, it was important to note that the incidence of rectum V29 Gy values exceeding 20% was higher in patients with a total PTV greater than 120 cc (p=0.014). Furthermore, the volumes of the bladder receiving V37 Gy and V18.1 Gy doses were statistically higher in patients with a total PTV value greater than 120 cc compared to those at or below 120 cc (p=0.015 and p=0.007, respectively). Finally, our investigation into the correlation of bladder volume with OAR doses yielded interesting results.