Türkiye endüstriyel elektrik talebinin ekonometrik analizi
An econometric analaysis of Turkish industrial electricity demand
  1. Tez No: 615905
  2. Yazar: SA AD MUSE ABDILAHI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KERİM ESER AFŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansal İktisat ve Bankacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez, 1998-2018 döneminde Türkiye'de yıllık endüstriyel elektrik talebini tahmin etmektedir. Çalışmada, endüstriyel elektrik kullanımı, elektrik fiyatları, gaz fiyatları, kişi başına GSYİH ve üretim değeri ile ilgili veriler kullanılmaktadır. Tüm değişkenler seviye I (0) 'da durağan olmadığı için, birinci farkları alınarak durağan hale getirilmiş; eşbütünleşme ilişkisi, vektör hatası düzeltme modeli kullanılarak test edilmiştir. Model sonuçlarına göre, endüstriyel elektrik kullanımı ile ilgili fiyatlar ve GSYİH arasında hem kısa hem de uzun dönemli bir ilişki vardır. Çalışmada, endüstriyel elektrik talebiyle ilgili esneklikler hesaplanmıştır. Elektrik talebinin fiyat esnekliği - 0.0434, çapraz fiyat esnekliği ise 0.074596 olarak bulunmuştur. Sanayi üretim endeksi esnekliği ise 0.812207 olarak bulunmuştur. Her üç esnekliğin işaretleri ve büyüklükleri teoriyi doğrulamaktadır. Hem talebin fiyat esnekliği hem de çapraz fiyat esneklikleri istatistiksel olarak anlamsız bulunmuştur. Ancak sanayi üretim endeksi esnekliği istatistiksel olarak anlamlıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis estimates the yearly industrial electricity demand in Turkey over the time period 1998-2018. This thesis employs data on industrial use of electricity, electricity prices, gas prices, gdp per capıta and value of production. All variables are not stationary at the level I (0), they become stationary at first difference I (1). Cointegration was tested by looking at the vector error correction model There is long-run and short run relationship in this model. The dependent variable of the model is industrial electricity use. The study finds electricity own price elasticity of – 0.0434, cross price elasticity of 0.074596; and industrial production index of 0.812207. The signs of all three elasticities are as predicted by theory. Both own price elasticity and cross price elasticities are found to be statistically insignificant. However industrial production index elasticity is statistically significant.