Performans değerlendirme için yetkinlik analizi ve bütünleşik bulanık bir çok kriterli karar verme model önerisi
Competence analysis for performance evaluation and integrated fuzzy multiple criteria decision making model proposal
  1. Tez No: 615904
  2. Yazar: LATİFE DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SARUCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada çok boyutlu performans değerleme modellerinden biri olan 360 derece performans değerlendirme yöntemi ele alınmıştır. Bir Büyükşehir Belediye Başkanlığının İnsan Kaynakları Şube Müdürlüğündeki şefleri değerlendirmede bu yöntem uygulanmıştır. Performans sisteminin 4 ana bileşeninden birini oluşturan yetkinlikler için 11 şefliğe anket uygulanarak yetkinlik puanı hesaplanmıştır. Hesaplanan puanın sonuçlarını kıyaslamak için bütünleşik Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) modeli önerilmiş ve üç ayrı modelde ele alınmıştır. Birinci modelde, anket yöntemi ile elde edilen verilerden yararlanarak eşit ağırlık yöntemi ile bir karar matrisi oluşturulmuş ve sıralama elde edilmiştir. İkinci modelde, yetkinlik puanı hesaplanmasında kullanılan on üç kriterin göreceli önem ağırlıkları CRITIC (Criteria Importance Through Intercritera Correlation-Kriterler Arası Korelasyon Yardımıyla Nitelik Ağırlıklandırma) yöntemi ile elde edilmiş ve sıralamasında TOPSIS (Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution - İdeal Çözüme Benzerlik Yolu ile Tercih sırasına Ulaşma Tekniği) yöntemi kullanılmıştır. Son modelde ise ağırlık değerleri bulanık Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) ile belirlenmiş ve sıralamalar bulanık Gri İlişkisel Analiz (GİA) yöntemi ile bulunmuştur. Elde edilen sonuçlar birbirleriyle kıyaslanmıştır. Çalışmada kullanılan bulanık yöntemlerinin daha tutarlı sonuçlar verdiği görülmüştür
Özet (Çeviri)
In this study, 360 degree performance evaluation method which is one of the multidimensional performance evaluation models is discussed. 360 degree performance evaluation method was applied to the chiefs of the Human Resources Department of a Metropolitan Municipality. For the competencies which constitute one of the four main components of the performance system, the competency score was calculated by applying a questionnaire to 11 supervisors. In order to compare the results of the calculated score, the integrated Multi-Criteria Decision Making (MCDM) model was proposed and discussed in three different models. In the first model, a decision matrix was produced with equal weight method and the ranking was obtained by applying the data received from the survey method. In the second model, the relative significance weights of the thirteen criteria used in the calculation of competence scores were obtained by the Criteria Importance Through Intercritera Correlation (CRITIC) method and Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution (TOPSIS) method was used in the ranking. In the last model, the weight values were determined by fuzzy Analitic Hierarchy Process (AHP) and the rankings were determined by the fuzzy Grey Relational Analysis (GRA) method. In this study the results were compared with each other. It has been seen that the fuzzy methods used in the study gave more consistent results.