Annelere verilen eğitimin 0-3 yaş grubu çocuklarda ev kazaları farkındalığı etkisi
The effect of education given to mothers on home accidents awareness in 0-3 age group children
- Tez No: 615914
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜDÜCÜ TÜFEKCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, 0-3 yaş grubu çocuğu olan annelere verilen ev kazaları eğitimi ile annelerin farkındalıklarını geliştirmek ve eğitimin etkisini değerlendirmek, etkileyen faktörleri belirlemek, bunun için Anne Ev Kazaları Farkındalık Ölçeğini geliştirip, geçerlik-güvenirlik çalışmasını yapmaktır. Yöntem: Araştırma, metodolojik ve deneysel olarak, iki aşamalı gerçekleştirildi. Birinci aşamada, Anne Ev Kazaları Farkındalık Ölçeği geliştirmek için madde havuzu çalışması, uzman görüşlerinin alınması, ön uygulamadan sonra geçerlik-güvenirlik çalışması yapıldı (S=400). İkinci aşama, ev kazaları eğitiminin annelerin ev kazaları farkındalıklarına etkisini değerlendirmek için ön-test son-test kontrol gruplu deneysel olarak gerçekleştirildi. Araştırma, Iğdır'da Sağlık Müdürlüğü, Karaağaç Aile Sağlığı Merkezi'nde, Temmuz-Ekim 2019 tarihleri arasında yapıldı. Araştırmanın evrenini, belirtilen aile sağlığı merkezine herhangi bir nedenle başvuran, araştırma kriterlerine uyan anneler (S=103) oluşturdu. Veriler, Kişisel Bilgi Formu ve Anne Ev Kazaları Farkındalığı Değerlendirme Ölçeği ile elde edildi. Çocuk Ev Kazaları Eğitimi, çocuk ev kazaları eğitim kitapçığı ve sunusu ile yapıldı. Veriler, tanımlayıcı istatistikler, ki kare, varyans ile değerlendirildi. Etik ilkelere uyuldu. Bulgular: Anne Ev Kazaları Farkındalık Ölçeği, Düşmeye Karşı Farkındalık, Yanıklara Karşı Farkındalık, Boğulma ve Zehirlenmelere Karşı Farkındalık, Kesici ve Delici Alet Yaralanmalarına Yönelik Farkındalık alt boyutları ile 55 maddeden oluşan, 5'li likert tipi, geçerlik (madde toplam korelasyon değerleri; r=.383-.645, Alpha katsayısı=.968) ve güvenirlik (test tekrar test; r=0.990, ayırt edicilik; p=.000
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this research is to improve the awareness of mothers and evaluate the impact of education, to determine the factors affecting the education of mothers with children of 0-3 age group, to determine the factors affecting the education, thus to develop the Mother-Home Accidents Awareness Scale and to conduct a validity-reliability study. Method: The study was conducted in two stages, methodologically and experimentally. In the first stage, item pool study, expert opinions were taken to develop Mother Home Accidents Awareness Scale, and validity-reliability study was performed after pre-application. (S=400) The second stage was carried out experimentally with pre-test post-test control group to evaluate the effect of home accident education on mothers' awareness of home accidents. The research was carried out in the Directorate of Health in Iğdır, Karaağaç Family Health Center between July and October 2019. The universe of the research consisted of mothers (S = 103) who applied to the specified family health center for any reason and who met the research criteria. The data were obtained by Personal Information Form and Mother Home Accident Awareness Rating Scale. The research was carried out experimentally with pre-test post-test control group. Children's Home Accidents Training was carried out with the child home accidents training booklet and presentation. The data were evaluated with descriptive statistics, chi-square and variance. Ethical principles were followed. Results: Maternal Home Accidents Awareness Scale, Awareness Against Fall, Awareness Against Burns, Awareness of Drowning and Poisoning, Awareness of Cutting and Drilling Tool Injuries 55 items, a likert type of 5, acceptable and high level of validity (item total correlation values; r =. 383-.645, Alpha coefficient = .968) and reliability (test-retest; r = 0.990, discrimination; p = .000